Pripravte svoje dieťa na nový školský rok

2. tyzden – lekcia 2: Vyjadrenie respektu

Koniec prázdnin a začiatok školského roka je vždy ťažkým orieškom pre každého škôlkara alebo školáka. O to ťažšie je to vtedy, keď škôlka alebo škola preňho iba začína alebo vaše dieťa ide do novej školy, ktorá je pre neho neznáma.

Pomôže, keď sa na to spoločne pripravíte:

🌀 Pýtajte sa svojho dieťaťa, ako sa cíti ohľadom novej školy alebo škôlky.

Keď sa niečoho bojí, môžete povedať:

„Bojíš sa… Povedz mi o tom viac. Čo je na tom najhoršie?“

Iba ho počúvajte. Nehovorte, že to nič nie je alebo že sa vaše dieťa nemá čoho báť. Nechajte ho hovoriť o jeho pocitoch a tiež nájsť riešenia, ako danú situáciu zvládne.

🌀 Čím viac vaše dieťa spozná prostredie školy alebo škôlky, svojho učiteľa alebo svojich spolužiakov, tým bude pre neho nový štart jednoduchší.

🌀 Hovorte o tom, čo sa bude v škole alebo škôlke diať.

🌀 Môžete mu dať do školy alebo škôlky nejaký predmet, ktorý mu vás bude pripomínať – vašu šatku alebo kamienok zo spoločného výletu, ktorý bude mať so sebou vo vrecku.

🌀 Ak zostávate doma s mladším súrodencom, uistite staršieho súrodenca, aké má šťastie, že ide do školy alebo škôlky, kde bude kopec zábavy a noví kamaráti, na rozdiel od vašej nudnej rutiny doma.

🌀 Dva týždne pred začiatkom nového roku začnite posúvať večierku vždy o niekoľko minút skôr, aby bolo ranné vstávanie v prvý školský deň jednoduchšie. Ideálne je, ak sa vaše dieťa ráno zobudí samo.

🌀 Večer pred začiatkom nového roku si presne povedzte, čo sa bude nasledujúci deň diať.

🌀 Ráno sa rozlúčte. Ak vaše dieťa plače, dôverujte skúsenej pani učiteľke, že mu s jeho pocitmi pomôže. Ak by odlúčenie bolo pre vaše dieťa aj naďalej ťažké, hovorte o tom s pani učiteľkou.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.