Ako zvládnuť prvý deň v škôlke

Ako zvládnuť prvý deň v škôlke

Možno sa tešíte, že zrazu budete mať viac času pre seba alebo namiesto vymýšľania, čo bude dnes na obed, začnete deň vo svojej novej vytúženej práci.

Avšak vo väčšine prípadov je to pre nás ťažké, a keď si spomenieme na to, že sa naše dieťa od nás počas dňa odlúči, a bojíme sa, či to zvládne, máme v očiach slzy.

Prvý deň v škôlke krok za krokom

🌀 Snažme sa neprejavovať svoje pocity pred dieťaťom

Keď nás ráno pri lúčení uvidí naše dieťa so slzami v očiach, spravíme mu prvý deň v škôlke ťažším. Príroda zariadila, že naše deti sú k nám pripútané, ale tiež to, že keď sú na to pripravené, potrebujú objavovať svet.

🌀 Dôverujme svojmu dieťaťu, že to zvládne

Počítajme s tým, že aj pre naše dieťa je to obrovská zmena a lúčenie bude pre neho ťažké. Dôverujme skúsenej pani učiteľke, že mu s jeho pocitmi pomôže. Nehovorme svojmu dieťaťu, že budeme vonku na chodbe, keby niečo potrebovalo. V takom prípade bude pre neho ťažké odpútať sa od nás a sústrediť sa na nových kamarátov a prostredie škôlky.

Namiesto toho mu povedzme, že ho vyzdvihneme napríklad vtedy, keď sa naobeduje alebo vyspinká. Zabezpečme, že tam potom budeme o niekoľko minút skôr a naše dieťa nebude musieť na nás čakať.

🌀 Ak je to potrebné, zasiahnime

Ak by bolo pre dieťa aj naďalej ťažké ráno sa od nás odlúčiť a plač by pretrvával, môžeme sa porozprávať s pani učiteľkou, či mu s tým vie pomôcť. Pomojkať ho v náručí, uznať jeho pocity a ubezpečiť ho, že je v škôlke v bezpečí a jeho kamaráti sa už na neho veľmi tešia. Možno mu tiež môže dať ráno nejakú špeciálnu úlohu, na ktorú sa bude tešiť.

Ak nemáte dôveru v pani učiteľku, vždy môžete staviť na svoju intuíciu a spraviť potrebné kroky.

🌀 Vstaňme ráno odpočinutí

Ubezpečme sa, že máme rovnako ako naše dieťa dostatok spánku a ráno vstávame všetci oddýchnutí a plní energie do ďalšieho dňa.

🌀 Vyhnime sa rannému stresu

Pred odchodom do škôlky sa pokúsme, aby naše rána boli pokojné. Ak sme nervózni z toho, aby sme stihli v práci ranný míting, môžeme sa staviť, že dieťa zachytí našu nervozitu a celé ráno sa premení na drámu. V takom prípade vstaňme skôr alebo požiadajme o pomoc svojho partnera.

🌀 Po škôlke trávme čas so svojím dieťaťom

Každý deň po návrate zo škôlky zabezpečme, aby sme trávili so svojím dieťaťom čas 1 : 1, keď nás má iba pre seba a spoločne sa hráme. Môžeme spolu šalieť, naháňať sa alebo robiť čokoľvek, pri čom sa spoločne smejeme – pomôžeme tým dieťaťu uvoľniť jeho emócie z celého dňa.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.