Ako zlepšiť vzťahy medzi súrodencami

Dve dievčatá_rodinnycoaching.sk

Počas koronakrízy som spolupracovala s klientkou, ktorú trápili neustále hádky jej detí. Vzťah medzi dvomi sestrami bol vždy vyostrený, ale kým chodili do školy a rodičia boli naplno pracovne vyťažení, dalo sa to prehliadať.

Keď však zostali „uväznení“ všetci doma, napätie medzi sestrami sa stupňovalo. Mama, ktorá pracovala z domu, ich konflikty viac nemohla prehliadať. Pýtala sa ma, či môže spraviť niečo preto, aby mali medzi sebou lepší vzťah.

Tu je niekoľko tipov, ako môžete prispieť k tomu, aby mali vaše deti medzi sebou lepší vzťah:

1. Neporovnávajte

Také jednoduché a pritom toľkokrát porušované. Asi väčšina z nás v detstve občas počula rodičov hovoriť: „Pozri, aké má Andrejka dobré známky. Pozri na Katku od susedov, ako pekne doma pomáha rodičom.“

Možno v detstve mali aj vaši rodičia svoje Katky a Andrejky a počúvať, aké sú šikovné a dokonalé, bolo pre vás nepríjemné.

Rovnako to platí aj medzi súrodencami. Ak porovnávate, čo jeden robí a prečo to tak nemôže robiť aj ten druhý, môže to byť pre nich nepríjemné. Každý z nich je iný a jedinečný a práve preto nemôžu pristupovať k tej istej veci rovnako.

2. Venujte sa ich potrebám

Spomínam si na jednu klientku, ktorej syn sa doma sťažoval, že by chcel byť jedináčik. Závidel spolužiakom, ktorí nemali žiadneho súrodenca, pretože mali dostatok všetkého. Nemuseli sa s nikým deliť.

Jedno dieťa by nemalo mať pocit, že druhý súrodenec mu z niečoho uberá. Malo by mať pocit, že má všetkého dostatok a jeho potreby sú naplnené. Rodič by mal reagovať na potreby každého dieťaťa zvlášť.

3. Nehľadajte vinníka

Ak ste pri ich sporoch neboli, je ťažké spraviť rozhodcu a vyniesť nad vinníkmi spravodlivý verdikt. Často počúvame, nechajte deti, nech si spory medzi sebou vyriešia. Toto môže byť dobré riešenie, závisí však aj od toho, či niektorý zo súrodencov nie je o dosť mladší, a teda aj slabší. V takom prípade, ak si budú spory medzi sebou riešiť sami, ten starší a silnejší pravdepodobne vždy vyhrá.

Pri konfliktoch by mal rodič zostať v pozícii mediátora. Byť tam a vytvoriť bezpečný priestor na vyriešenie konfliktu.

Nie je vo vašej moci zaistiť, že vzťah medzi vašimi deťmi bude ukážkový a budú si skvele rozumieť. Týmito jednoduchými tipmi k tomu ale môžete určite prispieť.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.