Nájsť samu seba

Veľké kúzlo

Určite si živo spomínate na ten krásny pocit, keď ste sa stali mamou. Vaši malí drobčekovia vás potrebovali každú minútu. Potrebovali vnímať vašu blízkosť a cítiť vašu vôňu. Ťažko sa vám vtedy podarilo niečo naplánovať, spraviť a už vôbec nie ukrojiť si kúsok času pre seba. Tá dievčenská ľahkosť bytia zrazu odišla a nahradila ju materská zodpovednosť.

Kus seba ste odovzdali bábätku a ono dalo za odmenu vášmu životu nový zmysel. Zrazu ste pocítili takú lásku, akú ste nikdy predtým nevnímali.

Váš vzťah s manželom nabral úplne inú podobu a zaľúbené dotyky vystriedalo teplo rodinného krbu. Taký ten neopísateľný pocit, keď ste boli všetci spolu a bolo vám jednoducho dobre.

Ako vaše deti podrástli, niečo sa zmenilo. Môže sa vám zdať, že viac ako vás, mamu, potrebujú svojich kamarátov. Namiesto vašej blízkosti bojujú o vlastný priestor. Niekde hlboko vo vnútri cítite, že je čas im ho poskytnúť. Môže to byť bolestivé a skľučujúce, ale zrazu máte opäť priestor vrátiť sa viac k sebe a k tomu, čo vás bavilo a napĺňalo.

Opäť môžete zacítiť príjemný pocit vlastnej samoty. Ak ste už zabudli, aké príjemné je byť sama so sebou, alebo ste to možno ani nikdy predtým neskúsili, teraz máte priestor začať skúmať, čo vás baví. Aj ako mamy a manželky máte právo na seba a svoju vlastnú spokojnosť.

Elizabeth Gilbert, autorka knihy Jedz, modli sa a miluj, vo svojej knihe Veľké kúzlo hovorí, že potrebujeme poznať, čo nás napĺňa a vďaka čomu sa cítime nažive.

V knihe píše o svojej vášni – písaní – a zároveň podáva nevšedný pohľad na svoju záľubu. Hovorí o tom, že aj vo chvíli, keď sa jej nedarilo a jej rukopisy odmietali, neprestala písať. Sľúbila si totiž, že vždy bude písať, nie že bude slávna. Práve to dávalo jej životu zmysel, prečo by teda mala prestať písať „len preto“, že jej rukopisy odmietali…

Nechcem tým povedať, že by ste sa mali vybrať na novú dráhu spisovateľky. Chcem tým povedať, že všetci potrebujeme niečo, čo v nás vyvolá ten šteklivý pocit vzrušenia a úsmev na tvári.

Elizabeth Gilbert vo svojej knihe píše:

„Potrebujeme aktivitu, ktorá presiahne rutinu a vyvedie nás z našich zabehnutých životov a obmedzujúcich úloh v spoločnosti (matka, zamestnanec, sused, šéf atď.). Všetci potrebujeme niečo, čo nám pomôže na seba na chvíľu zabudnúť – dočasne zabudnúť svoj vek, svoje pohlavie, svoje socioekonomické pozadie, svoje povinnosti, svoje zlyhania a všetko to, čo sme stratili alebo pokašľali. Potrebujeme niečo, čo nás vzdiali od nášho ja natoľko, že zabudneme jesť, cikať, pokosiť trávnik, nenávidieť svojich nepriateľov a zabudneme aj na vlastné neistoty.“

Ak chcete príjemnú knihu na zmysluplné trávenie času počas jesenných sychravých dní, môžete vyskúšať aj tento tip.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.