Ako nastaviť hranice

Nahnevaná žena_rodinnycoaching.sk

Keď som bola malá a neposlúchala, rodičia na mňa zvýšili hlas, aby som videla, že to, čo vravia, myslia naozaj vážne. A tak som vyrastala s tým, že ak deti neposlúchajú, jednoducho treba zvýšiť hlas. Áno, že treba kričať.

Proste asi všetci sme s tým vyrástli – že jednoducho deťom nemôžeme zadať len tak hranice, keď sa správajú u babky nezdvorilo, „čučia“ do telefónu a znudeným hlasom jednoslovne odpovedajú na jej zvedavé otázky. Vtedy väčšina rodičov stratí nervy, zvýši hlas, zoberie telefón a v zápale hnevu niečo zakáže. Deti sa potom zdúvajú, nespolupracujú a  svojich rodičov nenávidia.

Tomu sa, samozrejme, nevyhneme ani bez zdvihnutého tónu hlasu. Keď deťom zadáme hranice, nepoďakujú sa nám za to a proste nás budú z času na čas nenávidieť.

Ako som už spomenula na začiatku, emócie sú nám nanič. Ničomu nepomôžu, skôr situáciu ešte zhoršia. To, čo úplne stačí, je vaša plná prítomnosť a výraz, ktorý deťom hovorí, že to, čo vravíte, myslíte naozaj vážne. Vážny výraz, uprený pohľad – s týmto výrazom k nim prídete, sklopíte ruku, v ktorej držia telefón, a poviete:

„Teraz si prekročila hranicu, budem potrebovať tvoj telefón…“

Vždy prídu námietky, vyjednávanie, nenávidenie, proste nejaká reakcia. Preto to robte iba vtedy, keď v tom máte úplne jasno a viete, že toto je vaša hranica, ktorá bola nevyhnutná, a že teraz už niet cesty späť.

Neupozorňujte predtým desaťkrát, že teraz už je naozaj čas, aby odložili telefón a robili, čo majú. Čím viac ich budete prosiť a čakať, že sú dostatočne uvedomelí na to, aby začali robiť, čo sa od nich očakáva, tým viac bude rásť váš hnev. Vo chvíli, keď už bude nevyhnutné prísť a zadať hranicu, jednoducho vybuchnete.

Pamätajte, že takýchto situácií chcete čo najmenej. Oveľa jednoduchšie je mať nastavené určité pravidlá. O tom, ako si doma nastaviť pravidlá a spolupracovať, sa viac dozviete v online kurze Ako vytvárať dohody a viesť tínedžerov k zodpovednosti.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.