Pravidlá pre hranie videohier a sociálne siete

Facebook, Twitter, Skype, WhatsApp, Viber, tablety, smartfóny, počítače…posadnutosť dnešných detí technológiou mnohým rodičom prudko dvíha tlak. Aké pravidlá by mali deti dodržiavať pre hranie videohier a používanie sociálnych sietí?

Deti sú posadnuté sociálnymi sieťami. Chlapci, na rozdiel od dievčat, radi trávia čas aj hraním videohier. Pokiaľ sa venujú aj iným koníčkom a trávia čas po škole so svojimi kamarátmi, nemusia byť videohry až tak negatívne.

Tu sú niektoré pravidlá, ktoré vám v dnešnom svete technológií môžu pomôcť:

  • Webové stránky a videohry by mali byť primerané veku

Počítač a videohry môžu byť pre deti zdrojom zábavy a oddychu. Rodičia by však mali venovať pozornosť, aké videohry hrajú a aké stránky navštevujú. Výborná stránka toho, čo je vhodné pre rôzne vekové kategórie je www.commonsensemedia.org. Je to stránka v angličtine, na ktorej môžete zistiť, aké filmy, knihy, videohry atď. sú vhodné pre deti v určitom veku.

  • Filtrovanie nevhodného obsahu

Pre mladšie deti môže byť postačujúce, aby mali prístup na stránky, ktoré určia rodičia. Pre rodičov starších detí existuje množstvo blacklist zoznamov, ktoré obsahujú názvy webstránok s nevhodným obsahom. Sú zadarmo k dispozícii pre bežného užívateľa. Stačí, aby si ich rodičia stiahli a vložili do filtra webového prehliadača, ktorý ich deti používajú. Existuje tiež množstvo doplnkov do webových prehliadačov, ktoré automaticky filtrujú nevhodný obsah.

  • Rešpektujme novú virtuálnu generáciu

Rodičia by mali rešpektovať, že táto generácia sa narodila do virtuálneho sveta. Na rozdiel od našej generácie je hranica medzi skutočným a virtuálnym svetom veľmi tenká. Lepšie ako trhať ich od počítačov a telefónov je stanoviť si určité pravidlá o ich používaní.

  • Rešpektujme ich súkromie

Ak filtrujeme nevhodný obsah a dohodli sme si pravidlá používania technológií, nechajme im priestor. Ak cítite, že sú vaše deti dostatočne vyspelé a nasledujú pravidlá, na ktorých ste sa dohodli, rešpektujte ich súkromie.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.