Kým boli deti malé, úplne vás zbožňovali. Najradšej by si postavili dom vo vašej záhrade, len aby vás nikdy neopustili. Teraz prišla puberta a vy nerozumiete, čo sa stalo s vaším malým sladkým anjelikom. Vzdoruje, rebeluje a pri každej vašej poznámke prevracia očami. Prečo to tak je?

Deti prichádzajú do obdobia puberty a nezávislosť od rodičov začína byť veľmi dôležitá. Vaše dobre mienené rady ľahnú popolom skôr, ako ich stihnete dopovedať. Všetok voľný čas nevenujú už viac vám, ale svojim kamarátom. Názory ich priateľov sú priam posvätné a dnešné moderné technológie im umožňujú byť s nimi v neustálom spojení. Chodia so smartfónom v ruke ako zombie a aj napriek vašim zákazom si občas robia, čo chcú. Ich izba vyzerá ako po zemetrasení a vy už iba zo zvyku opakujete, aby si ju upratali, ale v skutočnosti v to už vôbec nedúfate. Nerozumiete, čo sa deje, chcete to zmeniť alebo aspoň vydržať „kým to prejde“.

Časopis Newsweek v roku 1954 uviedol titulok s názvom: „Pozrime sa pravde do očí, naši tínedžeri sú mimo kontroly“. Zdá sa, že s pubertiakmi boli vždy problémy. Sprievodné znaky puberty tu sú po desaťročia. Mozog tínedžerov však nie je chybný, ale prispôsobený tomu, čo musia v tomto období zvládať a sprievodné znaky puberty im v tom pomáhajú. Postupne sa pripravujú, aby mohli vyletieť z hniezda do sveta, ktorý dobre nepoznajú. Ich neskrotná túžba po nových zážitkoch, šialená odvaha a obklopenie sa rovesníkmi, ktorí sú na tej istej lodi, im v tom pomáhajú.

Rodičia počas puberty sústreďujú svoju pozornosť najmä na dodržiavanie stanovených hraníc a pravidiel. Snažia sa ustrážiť, aby ich deti nezišli zo správnej cesty, dúfajúc, že im tým zabezpečia šťastnú budúcnosť. Načo sa ale popri pravidlách často zabúda, je udržanie dobrého vzťahu medzi rodičmi a tínedžermi. Práve dobrý vzťah rodiča a tínedžera je základom, s ktorým ide všetko jednoduchšie a prirodzenejšie.

Ak rodičia sústreďujú celú svoju pozornosť na dodržiavanie pravidiel, ktoré deťom stanovili, stojí ich to príliš veľa energie a nevedie to k želaným výsledkom. Zabúdajú, že iba dobrým vzťahom môžu získať na životy tínedžerov väčší vplyv.

Pubertiaci rodičov stále potrebujú a chcú ich mať pri sebe, no iným spôsobom. Nechcú nevyžiadané rady o tom, čo by mali robiť, skôr chcú, aby ich niekto vypočul. Nechcú nasledovať pokyny, ale spolupracovať. Chcú mať viac dôvery, zodpovednosti a zároveň poznať odpovede na svoje otázky. Nechcú, aby ich niekto kritizoval, keď sa snažia niečo urobiť či dosiahnuť, ale hľadajú podporu a pomoc. Samé príkazy a zákazy môžu byť pre vzťah rodiča a tínedžera veľmi škodlivé. Vypočuť si ich a zistiť, čo skutočne chcú, má oveľa väčší osoh.

Mať okolo seba fungujúce vzťahy je veľmi dôležité. A ak hovoríme o vzťahoch, najdôležitejšie sú tie v rodine. Vybudovať dobrý vzťah s dieťaťom, ktorému už vo vyšších ročníkoch základnej školy svedčí oslovenie tínedžer, je kľúčové pre všetkých členov rodiny. Puberta je obdobie, ktoré jednoznačne netreba iba prečkať. Môžete mu viac porozumieť, a tým ho lepšie uchopiť. Rovnako môžete urobiť krok vpred a vychovávať novým spôsobom. Takým, ktorý viac prislúcha obdobiu dospievania. Tínedžeri nie sú ako bonsaje. Nie sú stromčekmi, ktoré majú rodičia násilne korigovať, aby rástli, ako chcú. Sú skôr kvety, ktorým treba poskytnúť čo najlepšie prostredie pre rozvoj.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.