Kedy sme šťastní?

Šťastné vzťahy_rodinnycoaching.sk

Keď máme peniaze, auto, úspech, drahé domy? Nie, nie je to nič z toho.

Sme šťastní vtedy, keď máme okolo seba fungujúce vzťahy. Mať pri sebe partnera, ktorého ľúbime, rešpektujeme sa, vieme sa dohodnúť, riešiť konflikty a vzájomne sa podporiť, je ideálne. Keby sa ma niekto spýtal, čo je podľa mňa pri spolužití dvoch ľudí najdôležitejšie, určite by som volila vzájomný rešpekt. Zdravý vzťah, v ktorom partneri komunikujú na rovinu bez toho, aby sa urážali alebo manipulovali.

Tak prosté a pritom častokrát nedosiahnuteľné.

V niektorých manželstvách sa partneri viacej zhodujú, sú si podobní, v iných sú väčšie rozdiely. Aj keď to nie je fér, v niektorých vzťahoch musia manželia vynaložiť viac úsilia, kým iné sú bezproblémové. V každom manželstve sa však nájdu situácie, kedy chce každý z partnerov niečo iné. Vravíme si, že ak by nás mal partner rád, spravil by, čo od neho chceme. Máme pocit, že sa ten druhý musí zmeniť, aby sme sa cítili lepšie.

Pierre Franckh, však v knihe Pravidlá pre šťastnú lásku, napísal: „Tvoj partner je dar. Ten najväčší, aký ti dokáže dať. Dobrovoľne si k tebe líha do postele a dobrovoľne sa vedľa teba zobúdza. Dobrovoľne s tebou zdieľa tvoje objatie a tvoje porážky, znáša tvoje nálady, tvoje starosti a tvoj hnev a večer sa k tebe vracia. Trávi s tebou svoj čas. Mohol by tiež odísť a už sa nikdy nevrátiť. Ale on je tu s tebou.“

Starajme sa preto o naše vzťahy. Deti raz z domu odídu, ale manžel zostane. Práve páry, ktoré sa venovali svojmu vzťahu počas celého jeho trvania, budú aj po odchode detí zažívať pekné obdobie.

Majte pekného Valentína.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.