Pomoc počas puberty

Nahnevaná mama

Obdobie puberty prebieha v každej rodine inak, no všetci rodičia sa zhodnú, že porozumieť pubertiakovi je niekedy nemožné. Väčšina rodičov by chcela mať toto obdobie rýchlo za sebou. Čo robiť, aby ste to čo najľahšie zvládli?

Kým boli deti malé, učili ste ich všetko nové. Ukazovali ste im, ako funguje svet. Neskôr ste prešli z role učiteľa do role administrátora. Vozili ste ich na gymnastiku, futbal, chystali im desiatu a chodili s nimi k lekárovi. Stále vás potrebovali, ale už trošku iným spôsobom. Takým dospeláckejším. Teraz prišla puberta a vy potrebujete svoju rolu opäť zmeniť. Postúpiť o krok ďalej a vychovávať novým spôsobom.

Možností, akými to urobiť je niekoľko a tá správna závisí od toho, s akými problémami sa potrebujete popasovať:

  1. Pokojná puberta

U niektorých tínedžerov prebieha puberta, podľa slov ich rodičov, pomerne pokojne. Napriek tomu, že vidia zmenu, nepoznajú výstrelky, ktorými je obdobie puberty typické.

Tip:

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo sa deje v hlavách tínedžerov a o zmenách v adolescentom mozgu, veľmi podrobne sa o tom píše v knihe Daniela J. Siegela Rozbouřený mozek dospívání, teenageři a jejich výchova.

  1. Nepokojná puberta

V niektorých rodinách pubertiaci rebelujú a rodičia sú z nich frustrovaní. Robia si, čo chcú, nepočúvajú, sú nezodpovední, nesamostatní, drzí, majú problémy v škole, túlajú sa a klamú. Hádky, krik a nezhody sú typickým sprievodným javom takého správania tínedžera a napätie často prestúpi aj do ďalších vzťahov v rodine.

Nešťastná mama

Tip:

Ak chcete zistiť, čo je príčinou rebelujúceho správania tínedžerov a ako si s tým poradiť, môže vám v tom pomôcť rodinný koučing. Ide o prácu kouča priamo s rodičom. Zistenie príčiny, jej uvedomenie a k tomu niekoľko zaručených postupov a metód, môže vytvoriť väčšie porozumenie s tínedžerom a tiež nastoliť mier vo vašej rodine.

  1. Veľmi ťažká puberta

Niektorí rodičia zažívajú v období puberty svojich detí veľmi ťažké a náročné problémy. Môže to byť napríklad sebapoškodzovanie, depresia alebo poruchy príjmu potravy.

Tip:

V takomto prípade je nevyhnutné, aby tínedžer pracoval dlhodobo so psychológom alebo psychiatrom. Práca tínedžera s odborníkom je v tomto prípade kľúčová. Podpora, ktorú v tomto období rodič potrebuje je obrovská. Rodinný kouč môže rodiča podporiť, vniesť do vzniknutej situácie nové náhľady, a tým mu pomôcť celé to lepšie uchopiť.

Tínedžeri dávajú rodičom zabrať. To, že sa snažia mať vlastný názor, odtrhnúť sa od rodičov, vyhľadávajú nové a vzrušujúce zážitky a majú kamarátov na piedestáli je pre toto obdobie typické.

Ak chcete obdobie puberty ľahšie zvládnuť, niekedy mu stačí porozumieť. Inokedy treba viac. Čo viac, je už individuálne a univerzálny manuál neexistuje. Ide o to, aby to vyhovovalo a pomohlo práve vašej rodine. Preto je potrebný osobitný prístup a dlhodobá spolupráca. Výber odborníka i dĺžka spolupráce závisí od toho, s akým problémom rodina zápasí.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.