Novoročné predsavzatia alebo je vôbec možné zmeniť sa?

Šťastná žena

Je tu nový rok a s ním aj ďalšie novoročné predsavzatia, ktoré si mnoho ľudí dáva a pokúša sa zmeniť k lepšiemu. Ako u ľudí zmena prebieha a je vôbec možné zmeniť sa?

To, čo chceme na svojom správaní zmeniť natrvalo sa nám málokedy podarí na prvý raz. Každá trvalá zmena vyžaduje niekoľko pokusov. Je preto normálne, že jeden mesiac pred svojím okolím vyhlasujeme, že začíname so zdravým životným štýlom a ďalší mesiac sa pred tým istým okolím hanbíme, pretože sme zlyhali.

Pri zlozvykoch, ktoré máme a chceme s nimi skončiť, prechádzame vždy niekoľkými fázami. V tej prvej svoj zlozvyk úplne odmietame alebo zľahčujeme. Typickým príkladom je rekcia mojej známej, keď jej rodina vytýka fajčenie. Jej typická odpoveď je:

„Mám jedinú neresť a tou je fajčenie.“

V tomto štádiu sa pravdepodobne žiadna veľká zmena neudeje.

Aby zmena nastala, musíme prejsť do fázy, kedy si uvedomíme, že pravdepodobne nejaký problém máme a že okolie, ktoré nám to neustále vyčíta by mohlo mať pravdu. Teraz sa už našim zlozvykom začneme zaoberať a chceme sa ho zbaviť. Začneme o tom hľadať viac informácií. Ak sa napríklad pokúšame schudnúť, dáme si námahu a na internete nájdeme niečo o športe a zdravej výžive. Je dôležité ísť na to postupne. Ak by sme napríklad bez akýchkoľvek informácií začali pravidelne behávať a po pár týždňoch behania pribrali, pravdepodobne by nás to hneď odradilo od chudnutia. Ak však vieme, že na začiatku behania nám spevnejú svaly a tým, že naberieme svalovú hmotu môžeme pribrať, neodradí nás to na našej ceste za krajšou postavou.

Ak od hľadania informácií prejdeme až do fázy, v ktorej chceme zmenu uskutočniť, môže sa stať, že sa zľakneme. Ak sme presvedčení, že je pre nás najlepšie ukončiť nefungujúci vzťah, možno sa rozhodneme počkať na ideálnejší čas, kedy to spravíme. Ideálny čas však bohužiaľ nikdy nepríde. Ak je zmena príliš ohrozujúca, pozerajme sa iba na najbližší krok, ktorý teraz musíme spraviť. Predstavovať si, čo všetko nás čaká by mohlo byť príliš desivé. Tiež môžeme ľudí, ktorým dôverujeme poprosiť o pomoc, ktorú práve potrebujeme. Nemusíme vždy všetko zvládnuť sami a byť vždy v pohode. Ak naberieme odvahu zmenu uskutočniť, môžu nám pomôcť ľudia, ktorí sú v rovnakej situácii.

Ak sme prišli až do fázy, kedy sme skončili s našim zlozvykom alebo so zlým vzťahom alebo inak povedané zmenili sa tak, ako sme si priali, prešli sme už obrovský kus cesty. Okolie si všíma, že sa meníme a my sme so sebou spokojní.

Zotrvať v tom však nie je vždy jednoduché. Niekedy sa po čase vrátime k starým zlozvykom alebo nefungujúcim vzťahom. Nevadí, je totiž normálne, že ak chceme niečo zmeniť, len málokomu to vyjde na prvý raz. Je ľudské, že o zmenu sa pokúšame niekoľkokrát. Dôležité je nabrať silu, poučiť sa zo svojich chýb a začať odznova. Našu nespokojnosť a korene našich zlozvykov prenášame do iných vzťahov, preto je dobré sa im venovať 😉

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.