Jedna moja klientka na workshope povedala, že sa jej tínedžerka za posledné obdobie veľmi zmenila. Ako by ju vraj vymenili a z jej sladkého anjelika sa stal zrazu čert. A ono to tak v skutočnosti naozaj je. Kým sú deti malé, rodič je skôr v role učiteľa. Tak, ako prváčikov učia v škole písať, čítať a počítať, oboznamujete ich so všetkým novým a neprebádaným, vysvetľujete im, ako funguje svet. Toto obdobie je ešte to, v ktorom ste úžasní a dokonalí rodičia a vaše ratolesti vás zbožňujú. Najradšej by si postavili dom vo vašej záhrade, len aby vás nikdy neopustili.
Potom nastupujú do školy a vy preberáte na seba novú úlohu, rolu rodiča ako administrátora. Vozíte deti do školy, na krúžky, pripravujete im desiatu a vozíte ich k lekárovi.
Na začiatku tínedžerských rokov sa intelektuálny proces dieťaťa rozširuje o novú schopnosť abstraktného myslenia. Keď vaše dieťa začne riadiť svoje vlastné plánovanie a rozhodovanie, môžete byť z vašej úlohy administrátora vyhodený. Čo potom?
Vaša úloha rodičia pokračuje, ale vaša rola sa musí zmeniť. V tomto momente musíte urobiť vedomé rozhodnutie: Buď budete pokračovať v monitorovaní domácich úloh, prosiť ich, aby si zdvihli oblečenie a ponožky zo zeme, reagovať na ich mlčanie frustráciou, alebo akceptujete prirodzené zmeny a prejdete do role rodiča ako kouča.
Mnohí moji známi, ktorí majú mladšie deti hovoria, že dúfajú, že ma v období puberty nebudú nikdy potrebovať. Tento prístup ale nemusí byť použitý iba na hasenie krízových situácií. Rodič ako kouč je ten, ktorý pomáha jednotlivcovi preskúmať jeho potenciál a podporuje ho na jeho ceste k väčšiemu cieľu.
Koučovať svojho tínedžera a budovať s ním dobrý vzťah môžeme pomocou týchto 7 princípov:
7 princípov na seba nadväzuje. Čiže tak, ako by bolo fajn, aby bol tínedžer zodpovedný ešte predtým, ako mu dáme slobodu, tak ani spoluprácu a zodpovednosť nevieme budovať bez toho, aby tam bol vzájomný rešpekt. 7 princípov sa pospája a vytvorí dokonalú skladačku, ktorá napomáha budovať dobrý a dôverný vzťah.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU