Kedy zabudnete nenávidieť svojich nepriateľov a hnevať sa na svoje deti?

Veselá žena_rodinnycoaching.sk

Posledné mesiace ku mne prichádzali mamy tínedžerov, či už na individuálny koučing, alebo na workshop, a rozprávali o svojich deťoch. V čom sú úžasné a v čom by chceli, aby boli iné. Chceli, aby sa s nimi viac rozprávali, aby sa im občas zdôverili s tým, čo ich trápi, správali sa k nim s väčším rešpektom, robili menej toho, viac tamtoho atď.

Nikomu nezazlievam, že chce, aby jeho tínedžer viac komunikoval a prejavil občas niečo z toho malého neposedného drobca, ktorým kedysi bol a ktorý dokázal bezprostredne objať svoju mamu. Vždy môžu viac ľúbiť, viac komunikovať alebo robiť menej toho a viac tamtoho. Ak to však aj budú robiť, nemusí to stačiť.

Predovšetkým a za každých okolností musíte byť spokojná mama. Po tom, čo posledné mesiace vo mne doznieval tento pocit, natrafila som na skvelú knihu – Veľké kúzlo od Elizabeth Gilbert. Elizabeth pravdepodobne poznáte ako autorku knihy Jedz, modli sa a miluj.

Elizabeth Gilbert vo svojej knihe Veľké kúzlo píše o úžasnom príbehu svojej známej. Tento príbeh dokonale vystihuje, čo vám chcem povedať. A preto, že Elizabeth je v písaní majsterka na svojom mieste, nemôžem to opísať lepšie ako jej slovami a príbehom:

Jej  známa, ktorá oslávila v tom období štyridsať rokov, nebola spokojná. Mala pocit, že je prázdna, nudná, proste, že jej niečo chýba. Pýtala sa sama seba, kedy sa naposledy cítila dobre a radostne. Napadlo jej, že pred desaťročiami, kedy bola ešte tínedžerka, venovala sa krasokorčuľovaniu.

Kúpila si korčule, našla klzisko, najala trénera a prekonala svoju vnútornú neistotu. Niekoľkokrát do týždňa vstávala skoro ráno a pred tým, ako išla do práce, korčuľovala. Vďaka tomu sa cítila opäť živá. Už nevnímala svoj život len ako zoznam úloh a povinností.

Elizabeth Gilbert vo svojej knihe ďalej hovorí:

„Potrebujeme aktivitu, ktorá presiahne rutinu a vyvedie nás z našich zabehnutých životov a obmedzujúcich úloh v spoločnosti (matka, zamestnanec, sused, šéf atď.). Všetci potrebujeme niečo, čo nám pomôže na seba na chvíľu zabudnúť – dočasne zabudnúť svoj vek, svoje pohlavie, svoje socioekonomické pozadie, svoje povinnosti, svoje zlyhania a všetko to, čo sme stratili alebo pokašľali. Potrebujeme niečo, čo nás vzdiali od nášho ja natoľko, že zabudneme jesť, cikať, pokosiť trávnik, nenávidieť svojich nepriateľov a zabudneme aj na vlastné neistoty.“

Čo je to niečo, pri čom zabudnete nenávidieť svojich nepriateľov alebo hnevať sa na svoje deti? Čo vás robí alebo robilo niekedy šťastnou? Čo môže dať vášmu životu iný rozmer a hlbší zmysel? Myslím si, že ak to nájdete, budete brať aj pubertu vašich detí s väčšou ľahkosťou.

Zdroj: Elizabeth Gilbert, Veľké kúzlo, NOXI, s. r. o., Kindle Edition, 2015. ISBN: 978-80-8111-321-5

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.