Vždy robíme to najlepšie, čo vieme. Niekedy máme pocit, že zo seba dávame maximum, ale nedostávame to späť. Snažíme sa, aby všetko fungovalo. Pre deti robíme to najlepšie, čo môžeme, čo dokážeme.
Niekedy si myslím, že rodičia robia až príliš veľa. Myslia na všetko. Myslia za svoje deti, aby na niečo nezabudli, aby sa učili, aby mali úlohy. Neustále im všetko pripomínajú, nosia celú ťarchu na svojich pleciach a to musí byť náročné.
Už niekoľko týždňov od jedného zo svojich workshopov na tému výchovy nosím v sebe pocit, že pripomínať takmer dospelým deťom, aby si večer umyli zuby sa mi zdá už príliš veľká starostlivosť. Zodpovednosť za deti preberajú ich rodičia. Sú unavení, frustrovaní a majú pocit, že deti si nič nevážia. Brať všetku zodpovednosť na seba je vyčerpávajúce.
A zároveň vyrastá generácia, od ktorej sa možno viacej vyžaduje, aby bola zodpovedná a samostatná. My sme boli vychovávaní k poslušnosti, aby z nás vyrástli slušní ľudia. Mali sme poslušne sedieť v škole a počúvať pani učiteľku. Nevyčnievať. Keď sme neposlúchali, boli sme za to potrestaní.
Keď sa teraz nad tým zamyslíme, čo od nás vlastne chceli? Aby sme ihneď poslúchli každý ich príkaz, nasledovali pravidlá. V podstate nás vychovávali k tomu, aby sme počúvali príkazy a nie k samostatnosti. Robili to najlepšie, čo vedeli. To, čo videli u svojich rodičov a oni zase u ich rodičov. Ja som ten silnejší a ty ma musíš poslúchať je niečo, čo preberáme z generácie na generáciu a automaticky opakujeme všade, kde sa dá. V škole alebo aj šéf voči zamestnancovi v práci. Nerobíme to preto, že sme nad tým premýšľali, zvážili to a vyhodnotili ako najlepšie riešenie, ale preto, že to tak vidíme všade okolo seba a zdá sa nám to normálne.
Ak chceme vychovávať samostatne rozmýšľajúcu generáciu, musíme urobiť krok späť. A to niekedy môže znamenať robiť menej. Zobrať na seba menej zodpovednosti a prenechať jej viac deťom alebo aj iným členom rodiny. Ak ste zodpovedné vy, ten druhý už nemusí byť a to môže byť veľmi pohodlné.
Ak im chceme prenechať zodpovednosť, musíme im dať k tomu príležitosť. Namiesto pripomínania a pokynov vytvárať dohody a dávať im úlohy, za ktoré budú zodpovední. Ako môžete premeniť hádky a odvrávanie na dohody, ktoré budú dodržiavať? Ako dosiahnuť, aby s vami deti spolupracovali preto, že chcú a nie preto, že sa budete hnevať? Ako zvládať ich rozbúrené emócie? Aj o tomto sa budeme baviť na kurze Puberta – Nepuberta, ktorý bude v niektorých častiach Slovenska. O všetkých kurzoch budem informovať na facebooku. Ak ste z okolia Popradu, pozývam vás na workshop už túto sobotu.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU