Väčšina rodičov sa snaží o to, aby ich deti poslúchli každú požiadavku. Jedna z príhod, ktorú som na túto tému počula znie nasledovne:
„Bývame s mojím synom v dome a každý z nás vykonáva nejaké domáce práce. Každý pondelok bolo treba zobrať smeti z dvora a vyniesť ich pred bránu. Väčšinou mi to napadlo vždy v pondelok večer a chcela som, aby to urobil môj syn. Keď som si na to v ten deň spomenula, prikázala som mu, aby to urobil. Chcela som od neho jednoduchú vec, urobiť iba to, o čo som žiadala.”
Nazvime chlapca v tejto príhode napríklad Martin. Jeho mama si vždy v pondelok večer spomenie, čo treba spraviť a chce, aby ju jej syn hneď poslúchol. Ak nevstane ani po chvíli a nezačne robiť, čo od neho chce, začína byť nahnevaná a kričí na Martina, aby to okamžite urobil. Ak nemá žiadnu odpoveď, kričí ešte hlasnejšie.
Prečo to od detí vlastne chcete? Prečo na nich kričíte?
Chcete ich naučiť, aby poslúchli ihneď každý váš príkaz?
Chcete na nich iba šteknúť a oni majú hneď skočiť?
Chcete, aby sa z nich stali roboti? Aby im ľudia vždy povedali, čo majú spraviť a oni to vykonali bez rozmýšľania?
Chcete, aby sa jedného dňa k vám správali rovnako? Aby na vás vyštekli: „Mama, daj mi kľúče!”
Chcete z vašich detí vychovať zodpovedných ľudí? Dať im priestor byť zodpovednými.
Chcete im ukázať spôsob komunikácie s rešpektom?
Chcete, aby sa cítili prijaté, a aby ste dospeli k riešeniu, ktoré bude fungovať?
Pokúste sa vytvárať dohody, namiesto kriku, vyhrážok, nebavenia sa, trestania a zakazovania. Nechcete, aby sa vám deti odcudzili, zdôverovali sa iba svojím kamarátom a pred vami všetko tajili, klamali vám a prevracali očami vždy, keď sa pokúsite o akúkoľvek komunikáciu.
Práve vo vašich rukách je vytvoriť opak toho. Stať sa ich dôverníkom, počúvať ich alebo im poradiť. Pokúste sa u nich získať pevné postavenie, vybudovať silný vzťah a vytvoriť pôdu preto, aby si prišli po radu práve k vám, vydali sa na ten správny chodníček a nepodľahli tlaku svojich kamarátov.
Vytváranie dohôd je iba prvý krok k vybudovaniu dobrého vzťahu. Nabádam vás však k tomu, aby ste to vyskúšali. Zadajte im úlohu, nechajte ich vyjadriť sa, kedy a ako ju chcú spraviť a dajte im možnosť byť za jej splnenie zodpovedný. Viac o tom, ako vytvárať dohody si môžete prečítať tu.
Ako to robíte vy? Riešite všetko za svoje deti alebo máte prehnané limity a vyžadujete, aby sa dialo všetko iba preto, že ste tak povedali?
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU