Komunikovať s niekým znie ako tá najjednoduchšia vec na svete. Dokázali sme to už ako deti. Aj napriek tomu však väčšina z nás nedokáže vyjadriť, čo skutočne chce.
Čím môžete ako rodičia prispieť k tomu, že s vami budú vaše deti viacej komunikovať?
Ak si to situácia vyžaduje, radšej vypnite televízor alebo pošlite svojho psa, ktorý okolo vás pochoduje pazúrikmi po dlážke, na svoje miesto. Ak niekde máte ísť a chcete to dovtedy všetko vyriešiť, radšej počkajte na menej hektický deň. Rovnako sa žiadny prevratný rozhovor neudeje, ak je váš syn unavený a v duchu premýšľa, ako dlho vám to bude dnes asi tak trvať.
Bavte sa svojim dospievajúcim dieťaťom ako so seberovným. Časy, kedy ste mu mohli niečo prikázať, pretože ste ako rodičia vedeli, čo je pre neho najlepšie, sú už dávno preč. Ak cíti povýšenosť, začne rebelovať.
Príkazy, neustála kritika alebo sarkazmus väčšinou nevedú k ničomu inému ako k žiadnej komunikácii. Image tínedžerov je priam lákadlom na vaše sarkastické poznámky. Budú však aj dôležitejšie problémy, ktoré si budú vyžadovať vašu pozornosť. Ich image je možno niekedy lepšie nechať tak.
Ak sa vaša dcéra spýta, či si môže obliecť vonku šaty, ktoré sa vám zdajú príliš krátke, nehovorte jej nech si oblečie niečo iné, pretože v tomto jej bude zima.
Komunikácia je obojsmerná cesta. To, že sa vám deti nechcú zdôverovať môže byť spôsobené tým, že ich v tom zastavíte skôr, ako stihnú svoj názor dopovedať alebo netolerujete názor, s ktorým nesúhlasíte.
Riešenie problémov, keď ste plní emócií ešte nikam neviedlo. Je lepšie povedať, že sa k tomu vrátite neskôr aj keď sa to niekedy môže zdať nemožné.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU