Ďalšie 2 princípy, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah sú:
4. Ocenenie
Keď nás niekto ocení, je to ako balzam na dušu. O niečo sa snažíme a niekto si to všimne. Čo viac si môžeme priať.
Keď som ešte pracovala v korporátnej spoločnosti na oddelení ľudských zdrojov, generálny riaditeľ mi po skončení konferencie povedal: „Petra, cením si, že ste včera zostali dlhšie a dokončili prezentáciu, ktorú sme potrebovali na konferenciu. Ospravedlňujem sa, že som vám to poslal na poslednú chvíľu.“
Fíha, zostala som o niečo dlhšie v práci a on si to všimol. Dokonca ma ocenil. Aj napriek tomu, že to bolo už dávno, veľmi dobre si to dodnes pamätám.
5. Podpora
Podporu môžeme chápať rôzne. Rodičia niekedy hovoria, že tínedžerov podporujú a pritom ich zachraňujú. Podpora a zachraňovanie sú dve odlišné veci a nemožno ich zamieňať.
Podpora: Som tu pre teba, ale verím, že to zvládneš sám.
Zachraňovanie: Radšej to spravím za teba, zoberiem na seba tvoju zodpovednosť, len aby to celé dobre dopadlo.
Zlyhanie býva často súčasťou cesty za veľkým cieľom a je ten najlepší učiteľ. Keď zlyháme, zmení sa náš pohľad a niečo nové sa o sebe naučíme. Častokrát nás to prinúti opustiť komfortnú zónu a posunúť sa o krok ďalej k cieľu. Práve vtedy sa niečo naučíme a novú skúsenosť môžeme neskôr použiť, aby nám pomohla. Žiaľ, zlyhanie mnohí vnímame negatívne a chceme sa mu vyhnúť, no pritom zabúdame, že je súčasťou cesty do cieľa. Čim rýchlejšie prejdeme cez zlyhania a poučíme sa z nich, tým rýchlejšie budeme v cieli.
Na TEDx konferencii, Myshkin Ingawale povedal: „Chcel som vytvoriť technológiu, aby som pomohol testovať anémiu, pretože ľudia umierali zbytočne. Vedel som, že treba niečo spraviť, takže viete čo, vymyslel som to.“ Celá sála začala tlieskať. Potom povedal: „Nefungovalo to. Skúsil som to ešte tridsaťdvakrát a potom sa mi to podarilo.“
Tínedžeri môžu zažiť zlyhanie ešte vo chvíli, kedy dopady nie sú až tak veľké ako v dospelosti a vy ste tam pre nich. Dôležité však je, zo zlyhania sa poučiť.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU