Prečo rodičovské rady nemajú u tínedžerov úspech?

Šteniatko

Rodičia majú more skúseností, ktoré by mohli ich ratolesti zužitkovať. Už si toho preskákali viac než dosť a dalo by sa povedať, že majú viac životnej múdrosti. Ak však príde na lámanie chleba a mohli by svoju životnú múdrosť uplatniť, nastane problém. Tínedžeri o radu svojich rodičov nestoja. Prečo to tak je?

Každý tínedžer sa snaží ukázať svojim rodičom jednu dôležitú vec, a to svoju nezávislosť. Chce im ukázať, že na to má. Ako by to potom vyzeralo, keby ten istý tínedžer, ktorý presviedča rodičov o svojej nezávislosti, žiadal o radu? Tým by si v podstate svoju nezávislosť podkopal. To, o čo sa snažil, by bolo razom zmarené a on by musel všetko budovať odznova.

Samozrejme, sú chvíle, kedy radu chcú a žiadajú. A ak by ju aj v tej chvíli spochybnili, neznamená to ešte, že ju neskôr nezvážia a niečo si z nej predsa len nezoberú.

Aký by ale mal byť recept, ktorý môžete použiť a pritom im nič nevnucovať a zároveň im pomôcť?

  1. Spýtajte sa, kam až zašli

Myslím tým, spýtajte sa, čo už doteraz vyskúšali. Čo bolo doteraz úspešné? Kam až sa dostali? A ak sa spýtate, s kým už o tom hovorili, pripravte sa na to, že už pravdepodobne nejaké zdroje vyskúšali a vy ste ako rodičia zostali na konci tohto reťazca. Aspoň u tých starších.

  1. Počúvajte

Iba počúvajte, čo hovoria a buďte prítomní. Nepočúvajte so zámerom ihneď zareagovať a všetko vyriešiť. Proste iba počúvajte, už iba to môže znamenať vašu podporu. Možno pritom celom nakoniec svoju odpoveď nájdu sami.

Mama s tínedžerkou

  1. Pripomeňte im situáciu, kedy to už zvládli

Možno už v minulosti niečo podobné zvládli a použili pritom rovnaké schopnosti. Tie im už raz pomohli k tomu, aby ťažkú situáciu prekonali. Poukážte na to, že už v minulosti si s niečím podobným poradili.

„Pamätáš, ako si nevedela vyriešiť ten problém s Luciou a vôbec ste sa nebavili? Neviem, čo si potom urobila, ale pozri, teraz ste najlepšie kamarátky.“

Podobná metóda funguje aj v životoch dospelých. A preto, ak vám bude najťažšie, môžete použiť podobnú techniku:

Kedy som bol v podobnej situácii? Kedy som sa takto cítil? Čo som potom urobil? Akú schopnosť som vtedy použil a mohla by mi teraz pomôcť?

Minulé úspechy sú veľmi účinná metóda, ktorá môže pomôcť práve v ťažkých a stresujúcich situáciách.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.