Každé dieťa je jedinečné a neexistuje jednotný manuál, ktorý všetko vyrieši. Existujú však všeobecné pravidlá, ktoré môžu pomôcť k samostatnosti a zodpovednosti.
Tu sú tri základné pravidlá, ktoré môžu pomôcť pri výchove k zodpovedným a samostatným deťom.
Zlá známka. Zmeškaná prvá hodina. Neúspech v športe. Čokoľvek to je, rodičia nechcú, aby ich deti prežili neúspech. Snažia sa ich ochrániť a niekedy robia skutočne šialené veci. Chcú vychovať samostané a zodpovedné deti, ale neustále za nich všetko riešia.
Ak v niečom zlyhali, dajme im priestor vysporiadať sa s následkami. Každá príčina má svoj následok. Zlyhanie na teste ešte neznamená, že je ich kariéra zničená. Nerobme z toho celosvetovú pohromu. Vedieť sa vysporiadať so zlyhaním a ťažkými situáciami budú ešte v živote potrebovať.
Deti by mali mať zdravé hranice, v rámci ktorých môžu byť sami sebou. Ak sa dohodneme na nejakých pravidlách, mali by sme ako rodičia dbať na ich dodržiavaní.
Oceniť deti za niečo, čo urobili alebo za úsile, ktoré prejavili je veľmi dôležité. Chváliť ich neustále za všetko, nie až tak veľmi. Najmä v americkej kultúre vidíme, ako rodičia a učitelia deti za všetko neprestajne chvália.
Skvelá práca. Si veľmi inteligentný. Si tak bystrý.
Chvály sa hrnú z každej strany. Nie vždy sú úprimné a nie vždy odrážajú skutočnosť.
Tento prístup narazí na problém pravdepodobne hneď vtedy, keď po prvý raz zažijú zlyhanie. Ak ich rodičia a učitelia nepretržite chvália, nedokážu sa neskôr vysporiadať so zlyhaním.
Ak ich chválime za niečo konkrétne a myslíme to úprimne, môže to byť naopak veľmi prospešné. Oceňte ich za ich prístup alebo za dobre vykonanú prácu. Ak hrá vaša dcéra volejbal a vy ste na jej zápase, lepšie ako povedať, že bola skvelá, iba preto, aby ste ju motivovali do ďalších zápasov, je vyzdvihnúť jej spoluprácu s ostatnými hráčmi.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU