Ak o niečom diskutujeme, nechoďme do minulosti, ale zaoberajme sa súčasným problémom. Vyťahovať pri rozhovoroch alebo hádkach situácie spred niekoľkých dní, týždňov alebo dokonca rokov, ešte nikomu neprospelo a väčšinou ani nikam neviedlo.
Ak ste si už raz vydiskutovali, že vaša dcéra prišla domov neskôr, ako ste sa dohodli, nemusí to byť viac súčasťou každej ďalšej konverzácie, keď vás o niečo žiada.
“Vždy, keď sa niečo stane, moji rodičia mi pripomenú každú jednu vec, ktorú som spravila zle za posledných desať rokov. Dokážu sa vrátiť do druhej triedy až k tomu, ako som im klamala, že som chorá, pretože som nechcela ísť do školy.”
Dovoľme deťom urobiť chybu a poučiť sa z nej. Nechajme ich, nech rozmýšľajú sami za seba. Ak zabudnú na niečo, čo ich zdravie neohrozí, nebudú to mať.
Ak si zabudnú zobrať plavky alebo desiatu k vode, vrátia sa po ne. Nemusíte niesť zodpovednosť za všetkých členov rodiny.
Počúvajme s otvorenou mysľou bez toho, aby sme si už dopredu v duchu pripravovali svoju odpoveď. Väčšinou počúvame so zámerom hneď reagovať a podeliť sa o svoju vlastnú skúsenosť.
Otvorenou mysľou si tak vytvoríme pôdu pre dôvernú komunikáciu. Komunikačný most sa stáva pevnejší. Ak ho raz dokážeme vybudovať, stane sa pre obidvoch veľmi jednoduché pohybovať sa po ňom a navzájom spolu komunikovať. Harmónia a mier sa začína na pevnej komunikácii.
Stiahnite si ebook zadarmo:
4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU