Vďačnosť

Vďačnosť_rodinnycoaching.sk

Vieme, že zdravie a dobré vzťahy sú to najdôležitejšie. Prajeme to všetkým k narodeninám, píšeme o tom vo svojich profiloch na sociálnych sieťach, ale len málokto to vie ozaj vnútorne precítiť a riadiť sa tým.

Pred pár dňami zomrel môj domáci miláčik. Sučka Jennifer Lopez. Bola temperamentná presne tak, ako pravá nositeľka tohto mena. Posledné obdobie, kedy ju čoraz viac ničila cukrovka, som si uvedomovala, že s ňou zažívam posledné mesiace. Tešila som sa z každej stotiny sekundy s ňou a zbožňovala ju. Všetko, čo som vo svojom živote mala, mi prišlo dokonalé a bola som za to nesmierne vďačná. Škoda, že musela prísť až takáto smutná udalosť, aby som to dokázala oceniť a skutočne naplno prežívať prítomný okamih. Užívať si každý moment svojho života a všetko to, čo mi bolo dopriate.

Neraz si až vplyvom prežívanej ťažkej udalosti uvedomíme, čo je naozaj podstatné a často až vtedy svoj život prehodnotíme. Niekedy možno navždy a niekedy sa vrátime znovu do starých koľají. A potom znovu píšeme a k narodeninám prajeme zdravie a lásku bez toho, aby sme si naozaj uvedomovali hĺbku svojich slov a pocit, akým darom je mať to. Píšeme to, pretože sa to tak patrí. Bez vďačnosti, že to vo svojom živote máme.

Všetko potrebné v našich životoch je už teraz a ja som si povedala, že si tú vďačnosť udržím dlhšie ako iba počas toho, keď sa deje niečo zlé. Neznamená to nemať sny a nenapredovať, ale napredovať skôr v znamení hesla – Cesta je cieľ.

Znamená to byť vďačný za to, čo je. Veď ani deti a tínedžerov nerobí šťastnejšími, keď majú všetko. Robí ich to viac otrávenými a znudenými. Veď majú všetko bez toho, aby preto museli niečo spraviť, aby si to zaslúžili. Nie sú zvyknutí snažiť sa o niečo, ak im všetko „padá z neba“ bez toho, aby preto museli niečo urobiť. A pritom to, čo je ozaj podstatné je vnímať život, aký je a byť naozaj prítomný vo všetkých jeho okamihoch. To je skutočné šťastie.

Aj tie najťažšie veci, ktoré nás v živote postretnú, nám niečo dajú. Každá ťažká situácia nás niečo naučí. V mojom prípade je to lekcia, ako byť vďačná a tešiť sa z toho, koho a čo vo svojom živote mám.

Buďme vďační za všetko a všetkých, ktorých vo svojom živote máme, potom si môžeme povedať, že sme žili a milovali naplno.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.