Tipy na letné prázdniny pre tínedžerov

Tínedžeri počas prázdnin_rodinnycoaching.sk

Kým boli vaše deti malé, mohli ste im leto ľahko naplánovať, či už to boli prázdniny s bratrancami u babky, alebo denný tábor. Dôležité bolo nájsť niekoho, kto na nich bude počas leta dozerať.

U tínedžerov je to o čosi zložitejšie, voľný čas v lete im už nemôžete diktovať. Ich voľné prázdninové dni však nemusia vyzerať tak, že budú celé dni pripútaní k monitoru počítača alebo sa budú len tak ponevierať. Prázdniny by mali byť viac zmysluplné.

Zatiaľ čo niektorí tínedžeri majú plány, sú aj takí, ktorí chcú mať od všetkého pokoj a proste iba relaxovať. Ako s nimi viesť zmysluplnú debatu, keď vám na otázku: „Čo by si chcel v lete robiť?“ odpovedia: „Neviem. Chcem mať od všetkého pokoj.“

Nezúfajte, iba komunikáciu ďalej rozvite:

„To dáva zmysel, určite si potrebuješ oddýchnuť od školy. Koľko oddychu od všetkého máš na mysli a čo iné by si ešte rád robil?“

Ak sa ani takým spôsob nikde nedostanete, môžete trošku pritvrdiť a povedať:

„Určite by bolo dobré, keby si sa zapojil do nejakých produktívnych činností, takže sa poďme spoločne pozrieť na niektoré možnosti…“

Možností je totiž viacero. Ponúkam vám niekoľko tipov:

  1. Letné brigády

Pokiaľ majú vaši tínedžeri možnosť v lete brigádovať, benefitov je hneď viacero. Učí ich to najmä zodpovednosti voči zamestnávateľovi. Dospievajúci sa môžu cítiť skvele, že majú svoje vlastné peniaze, a brigáda im ponúka príležitosť naučiť sa s nimi hospodáriť.

  1. Dobrovoľníctvo

Pri jednom mojom stretnutí s tínedžerom, som bola viac než milo prekvapená, keď povedal, že je dobrovoľníkom v jednej neziskovej organizácii. Ba čo viac, pomáhal rád, pretože to jeho životu dávalo zmysel.

Podľa výskumov sú deti spokojnejšie a šťastnejšie, keď okrem svojich záujmových aktivít navyše prispievajú k chodu celej domácnosti alebo pomáhajú spoločnosti.

  1. Viac zodpovednosti v domácnosti

Na základe vyššie uvedeného je preto leto ideálny čas, kedy im môžete zveriť doma o čosi viac povinností ako počas bežného roka, kedy je ich rozvrh viac zhustený.

Nemusí to byť pre nich otrava. Spravte jednotlivé časti viac zábavnými a navrhnite im napríklad upiecť koláč, naplánovať jedálny lístok alebo im dajte zostrojiť niečo na dvore.

  1. Rodinné výlety

Nechajte svojho tínedžera vymyslieť a naplánovať výlet mimo mesta alebo do prírody. Môžete mu zadať určité kritériá, napríklad vzdialenosť.

  1. Prázdniny u príbuzných mimo mesta

Jednak sa prehĺbia vaše rodinné vzťahy a jednak si od seba trošku oddýchnete. Nebojte sa, tínedžeri sú mimo domu zvyčajne poslušnejší.

Ak si váš tínedžer nevie leto naplánovať, nebuďte frustrovaní a bezmocní. Pomôžte mu spraviť rozhodnutia a plány. Tieto zručnosti bude potrebovať aj v ďalšom štádiu života.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.