[2. ČASŤ] 7 princípov, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah

Dcéra šepká mame

Prvé 3 princípy, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah sú:

  • rešpekt
  • počúvanie
  • porozumenie
  1. Rešpekt

Rešpekt znamená to, ako sa pozeráme na druhého človeka, ako ho vnímame. Rodičia prídu na workshop a často vnímajú tínedžerov cez ich slabé stránky, ktoré ich vytáčajú do nepríčetna. Niekedy prídu tak frustrovaní, že uvidieť niečo dobré v ich dospievajúcom dieťati je výzvou. Jediné, čo ich zaujíma, je odstrániť ich slabiny a rýchlo zastaviť správanie, ktoré ich frustruje. Niekedy si ozaj prechádzajú situáciami, ktoré nie sú jednoduché. Keď sa ich pýtam na to dobré, nevidia to, alebo sa tým nechcú zaoberať, pretože v tom nenachádzajú zmysel. Ja si však myslím, že práve to je základom. Pozrieť sa na druhého ako celistvú bytosť so všetkými vlastnosťami, ktoré má a ktoré ho robia jedinečným.

Mala som na workshope mamu, ktorej dcéra trpela depresiami a niekedy bola pre ňu skutočnou výzvou. Sama priznala, že cvičenie, kde mala nájsť jej dobré vlastnosti bolo pre ňu ťažké, zároveň však na konci workshopu priznala, že práve toto cvičenie bolo pre ňu najviac prínosné.

  1. Počúvanie

Schopnosť počúvať berie väčšina z nás ako samozrejmosť. Ak poviem, že sa ideme na koučingu zaoberať počúvaním, klienti nerozumejú. Prečo by mali platiť za to, že sa ideme rozprávať o počúvaní. Na chvíľu im možno prebleskne hlavou, či ich rozhodnutie prejsť so mnou niekoľkými hodinami koučingu bola ozaj správna voľba, ale na konci sú milo prekvapení.

Dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás počúvať nevie. Iba si myslíme, že to vieme. Počúvame so zámerom reagovať. Znamená to, že si už v duchu pripravujeme svoju odpoveď. Celú si ju v hlave pekne formulujeme a iba čakáme, kedy príde naša chvíľa a my spustíme. Celá naša životná skúsenosť vyjde na povrch, staneme sa skutočným hrdinom, ktorý tomu druhému svojou radou úplne zmení život. Budeme úžasní.

Tak a presne toto z môjho pohľadu počúvanie nie je. Ja učím počúvanie so zámerom nereagovať a skúsenosť toho aplikujem priamo na klientovi. Samotné počúvanie bez rád je, verte alebo neverte, skutočne lepšie.

  1. Porozumenie

Porozumenie

Rešpekt + počúvanie = porozumenie

Čo k tomu viac dodať? Ľudia hľadajú porozumenie a hľadajú ho tam, kde ho dostanú. Ak ho nedostanú v svojej rodine, hľadajú ho mimo nej. Toto  bohužiaľ platí nielen u tínedžerov, ale častokrát aj v manželských vzťahoch.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.