[1. ČASŤ] 7 princípov, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah

Mama a dcéra

Jedna moja klientka na workshope povedala, že sa jej tínedžerka za posledné obdobie veľmi zmenila. Ako by ju vraj vymenili a z jej sladkého anjelika sa stal zrazu čert. A ono to tak v skutočnosti naozaj je. Kým sú deti malé, rodič je skôr v role učiteľa. Tak, ako prváčikov učia v škole písať, čítať a počítať, oboznamujete ich so všetkým novým a neprebádaným, vysvetľujete im, ako funguje svet. Toto obdobie je ešte to, v ktorom ste úžasní a dokonalí rodičia a vaše ratolesti vás zbožňujú. Najradšej by si postavili dom vo vašej záhrade, len aby vás nikdy neopustili.

Potom nastupujú do školy a vy preberáte na seba novú úlohu, rolu rodiča ako administrátora. Vozíte deti do školy, na krúžky, pripravujete im desiatu a vozíte ich k lekárovi.

Na začiatku tínedžerských rokov sa intelektuálny proces dieťaťa rozširuje o novú schopnosť abstraktného myslenia. Keď vaše dieťa začne riadiť svoje vlastné plánovanie a rozhodovanie, môžete byť z vašej úlohy administrátora vyhodený. Čo potom?

Vaša úloha rodičia pokračuje, ale vaša rola sa musí zmeniť. V tomto momente musíte urobiť vedomé rozhodnutie: Buď budete pokračovať v monitorovaní domácich úloh, prosiť ich, aby si zdvihli oblečenie a ponožky zo zeme, reagovať na ich mlčanie frustráciou, alebo akceptujete prirodzené zmeny a prejdete do role rodiča ako kouča.

Spokojná mama

Mnohí moji známi, ktorí majú mladšie deti hovoria, že dúfajú, že ma v období puberty nebudú nikdy potrebovať. Tento prístup ale nemusí byť použitý iba na hasenie krízových situácií. Rodič ako kouč je ten, ktorý pomáha jednotlivcovi preskúmať jeho potenciál a podporuje ho na jeho ceste k väčšiemu cieľu.

Koučovať svojho tínedžera a budovať s ním dobrý vzťah môžeme pomocou týchto 7 princípov:

  1. Rešpekt
  2. Počúvanie
  3. Porozumenie
  4. Ocenenie
  5. Podpora
  6. Zodpovednosť
  7. Samostatnosť

7 princípov na seba nadväzuje. Čiže tak, ako by bolo fajn, aby bol tínedžer zodpovedný ešte predtým, ako mu dáme slobodu, tak ani spoluprácu a zodpovednosť nevieme budovať bez toho, aby tam bol vzájomný rešpekt. 7 princípov sa pospája a vytvorí dokonalú skladačku, ktorá napomáha budovať dobrý a dôverný vzťah.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.