Rodič pozná svoje dieťa najlepšie

Rodič pozná svoje dieťa najlepšie_rodinný koučing

Rodič pozná svoje dieťa najlepšie. Ste s ním každý deň. Viete, čo ho baví a teší, čoho sa bojí a tiež to, že ak pri zvýšenej teplote vyzerá ako zombie, máte ho brať s nadhľadom. Sú to vaše deti a poznáte ich dokonale.

Partnera, ktorý z nášho života odišiel, dokážeme nahradiť novým. Rovnako je to pri našich známych alebo kamarátoch. Sami sa rozhodujeme, kto bude pre nás dôležitý a koho si do svojho života pustíme a tiež to, či v ňom bude navždy alebo ho nahradíme niekým iným. Jedinou výnimkou je vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Bez toho, aby si to deti uvedomili a rozhodli sa, či to tak bude, rodičia sú v ich srdciach navždy. Aj keď máte pocit, že idete svojim deťom na nervy alebo vás nerešpektujú, puto medzi matkou a dieťaťom nie je možné len tak zmazať a nahradiť vás niekým iným.

Nie vždy je dôležité, kto má pravdu alebo či sa stane všetko tak, ako sme si predstavovali. Dôležitý je náš vzťah. Ak by si v manželstve presadzovali obidvaja partneri za každú cenu svoje bez toho, aby boli ochotní občas ubrať zo svojej predstavy, asi by sa každé manželstvo končilo rozvodom. Pre každého z nás sú dôležité iné hodnoty a ak je rovnaká vec pre jedného partnera veľmi dôležitá a pre druhého absolútne nepodstatná, môžeme mať problém dohodnúť sa. Presadzovať si dookola svoje a mať pravdu nevedie k ničomu.

Rovnako je to vo vzťahu s deťmi. Najdôležitejší je vzťah medzi vami a vašim dieťaťom. Ak sme pod vplyvom emócií a nedokážeme sa dohodnúť, nedohadujme sa. Počkajme nejaký čas, kým máme chuť vrátiť sa k tomu, o čom sme sa bavili a spraviť dohodu. Výlety do minulosti ešte nikomu neprospeli a náš problém nevyriešia. Nechajme ju radšej tak.

S deťmi nemusíme komunikovať ako z dvoch rôznych ostrovov medzi ktorými je oceán. Ja zo svojho rodičovského ostrova, v ktorom mám vždy pravdu, pretože som rodič a dieťa zo svojho detského ostrova. Nemusí byť medzi nami priepasť a napätie. Pre dôverný vzťah a dobrú komunikáciu je lepšie vstúpiť na spoločný ostrov, otvorene v ňom komunikovať a počúvať.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.