Rešpekt

Niekedy sú pre nás dôležité veci, ako úspech, postavenie, dobrá práca a príjem, ktorý nám zabezpečí po čom túžime. Naša hodnota závisí od toho, čo sme dosiahli a máme strach zo zlyhania, ktoré by našu hodnotu zničilo. Snažíme sa dopriať svojej rodine to najlepšie a zabezpečiť, aby deti mali všetko potrebné, ale pritom im nedávame to, čo skutočne potrebujú.

Zabúdame na najzákladnejšiu časť každého vzťahu, či už partnerského, alebo vzťahu medzi rodičom a dieťaťom, REŠPEKT. Myslíme si, že rešpekt si musia deti zaslúžiť. Druhých ľudí si vážime preto, že sú úspešní a za to, čo dosiahli. Rešpekt k druhým ľuďom sa nám spája s ich úspechom. Ak je niekto úspešný, rešpektujeme ho. Ak nie, náš rešpekt si nezaslúži.

Niekedy sme nespokojní alebo sme pod tlakom. Ľahko vkĺzneme do hádky, kričíme na svojho partnera, nepočúvame, presadzujeme svoj názor a pri konflikte odchádzame a neriešime ho. Hádky sú súčasťou života a to, že sú deti vystavené konštruktívnym konfliktom nevadí.

Dôležité je, ako hádka prebieha a končí. Čo vidia vaše deti, ako sa otec správa k mame, ako spolu dokážu danú situáciu vyriešiť. Je pre nich dôležité vidieť, že viete dospieť k spoločnému riešeniu a šťastnému koncu. Podstatné je, že konflikt vyriešite. Ak však hádka eskaluje, navzájom sa urážate alebo hádku presúvate do inej miestnosti a deti nevidia jej riešenie, situáciu pre nich iba zhoršíte.

Ak si druhých ľudí vážime preto, kým sú a nie preto, čo dosiahli, celá naša komunikácia a správanie voči nim sa zmení.Inak sa správame, hovoríme alebo sa to prejaví v našej schopnosti počúvať, čo nám naše dospievajúce deti hovoria bez toho, aby sme im radili alebo sa snažili vyriešiť všetky ich existujúce problémy. Volíme viac prístup rodiča ako kouča.

Častokrát dieťa porovnávame so súrodencom a zameriavame sa na to, čo mu nejde a čomu by sa malo viacej venovať. Sústredíme našu pozornosť na to, čo je podľa nás dôležité a potrebovalo by zlepšenie. Kladieme dôraz na všetky časti, ktoré chýbajú deťom k dokonalosti.

Každé dieťa je dokonalé a až vtedy, keď začneme vidieť všetky jeho mimoriadne vlastnosti a schopnosti, ktoré má, začneme ho vnímať ako osobu, ktorá je výnimočná. Uvidíme v ňom dokonalú bytosť, ktorú viac netreba porovnávať so susedovými deťmi, ktoré majú lepšie známky a pritom hrajú na klavír, robia gymnastiku a všetko hravo zvládajú.

Práve vaše dieťa je dokonalé a má v sebe neobyčajné schopnosti, ktoré možno prehliadate. Práve ono možno potrebuje pochváliť, oceniť, vypočuť a cítiť sa prijaté. Možno najmä vtedy, keď sa predvádza alebo akokoľvek prehnane reaguje je moment, v ktorom potrebuje najviac vašej lásky, ocenenia a rešpektu. A možno práve vtedy, kedy po tom najviac túži, rodičia ešte viac zakazujú a trestajú nevhodné správanie.

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.