Prečo novoročné predsavzatia nefungujú?

Bežiaca žena

Minule som bola v kine na jednom z tých motivačných filmov, po skončení ktorých máte chuť všetko zmeniť a podobať sa hlavnej hrdinke, ktorá je prosto perfektná. Tiež sa vám to stáva? Bol to film, v ktorom hlavná predstaviteľka vstane zavčasu, ide si zabehať, dá si zdravé raňajky a dokonale krásna odpochoduje do úspešnej práce. Presne po takomto filme si väčšina z nás povie:„Začnem tiež ráno behávať.“ „Budem sa zdravo stravovať.“ „Prestanem fajčiť.“ „Schudnem.“ „Začnem si veci lepšie plánovať.“ A možno ozaj aj začneme, no po pár týždňoch sme opäť tam, kde sme začali. Prečo to tak je?

Všetci máme radi naše pohodlie. Ťažko sa nám vychádza spod našej mäkkej deky, nášho teplučka a pohodlia, na ktoré sme zvyknutí. Odhodlať sa k zmene skutočne nie je jednoduché. Niekedy si náš zlozvyk dokonca racionalizujeme, aby sme boli spokojnejší, a tak často počúvam napríklad: „Fajčenie mi pomáha zmierniť stres.“ Tiež som počula argument: „Fajčenie je môj jediný zlozvyk, inak som dokonalá.“

Preto, aby sme sa k nejakej zmene vôbec odhodlali, musíme mať predovšetkým silné chcenie. Pokiaľ chýba, nie sme dostatočne motivovaní niečo zmeniť a pri zmene zotrvať. Častokrát chcenie prichádza na základe niektorých životných udalostí. Rozhodnutie prestať fajčiť, začať sa zdravo stravovať alebo zhodiť pár kíl, môže prísť po vážnejších zdravotných problémoch, či už našich vlastných alebo našich najbližších. Až takáto udalosť nás prinúti prehodnotiť náš doterajší život.

Aj vtedy sa nám však môže stať, že sa po určitej dobe vrátime do zabehnutých koľají a ocitneme na tom istom mieste, kde sme začínali. Čo robiť v takom prípade? Mám pre vás dobrú správu. Vôbec to neprekáža. Sme len ľudia, nie hlavní hrdinovia amerických filmov. Zlyhať, dokonca neraz, je úplne normálne.  Omnoho dôležitejšie je, opäť sa z nášho pohodlia rýchlo dostať a začať odznova. Proste v tom iba nezostať. Málokedy vyjde niečo hneď na prvý raz, ale naším vytrvalým prístupom vieme veľa vecí ovplyvniť a zmeniť.

Šťastná žena

Či už pôjdete na nejaký americký film, po ktorom budete chcieť svoj život od základov prehodnotiť alebo vás k novej zmene naštartuje príchod nového roka, či nejaká závažná udalosť vo vašom živote, keď už raz začnete, ste na správnej ceste. Ak zhrešíte a zeleninu začnú opäť striedať tie úžasné veterníky z miestnej cukrárne a zdravý obed nahradí vysmážaný rezeň, ešte to nemusí znamenať, že ste úplne zlyhali a vaša túžba po dokonalej postave je len minulosťou. Pokiaľ je vaša motivácia dostatočná, opäť môžete pokračovať v zmene.

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.