Poďme do každého ďalšieho rozhovoru s otvorenou mysľou…

Počas leta môžeme trochu zvoľniť tempo, dať si pauzu od nášho uponáhľaného života a viac si užívať voľné dni a pekné počasie. Dni sú cez deň dlhšie a ak vynecháme náš pravidelný tréning v posilňovni, môžeme to ešte vždy zvaliť na horúčavu. Ja som za. Za to, zobrať si z každého obdobia, prostredia a situácie to najlepšie, čo nám ponúka.
 
Môžeme si teraz dopriať venovať viac času rodine. Zamerajme svoju pozornosť na seba a poďme do každého ďalšieho rozhovoru s otvorenou mysľou. Čo to presne znamená?

Ak o niečom diskutujeme, nechoďme do minulosti, ale zaoberajme sa súčasným problémom. Vyťahovať pri rozhovoroch alebo hádkach situácie spred niekoľkých dní, týždňov alebo dokonca rokov, ešte nikomu neprospelo a väčšinou ani nikam neviedlo.

Ak ste si už raz vydiskutovali, že vaša dcéra prišla domov neskôr, ako ste sa dohodli, nemusí to byť viac súčasťou každej ďalšej konverzácie, keď vás o niečo žiada.

“Vždy, keď sa niečo stane, moji rodičia mi pripomenú každú jednu vec, ktorú som spravila zle za posledných desať rokov. Dokážu sa vrátiť do druhej triedy až k tomu, ako som im klamala, že som chorá, pretože som nechcela ísť do školy.”

Dovoľme deťom urobiť chybu a poučiť sa z nej. Nechajme ich, nech rozmýšľajú sami za seba. Ak zabudnú na niečo, čo ich zdravie neohrozí, nebudú to mať.

Ak si zabudnú zobrať plavky alebo desiatu k vode, vrátia sa po ne. Nemusíte niesť zodpovednosť za všetkých členov rodiny.

Počúvajme s otvorenou mysľou bez toho, aby sme si už dopredu v duchu pripravovali svoju odpoveď. Väčšinou počúvame so zámerom hneď reagovať a podeliť sa o svoju vlastnú skúsenosť.

Otvorenou mysľou si tak vytvoríme pôdu pre dôvernú komunikáciu. Komunikačný most sa stáva pevnejší. Ak ho raz dokážeme vybudovať, stane sa pre obidvoch veľmi jednoduché pohybovať sa po ňom a navzájom spolu komunikovať. Harmónia a mier sa začína na pevnej komunikácii.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.