Milá mamina, chcem, aby si s nástupom do školy vedela tieto veci, ale nikdy ti ich nepoviem

Mama a dcéra_rodinnýcoaching.sk

Milá mamina,

s nástupom do školy je tu niekoľko vecí, o ktorých chcem, aby si vedela, pretože ja ti ich pravdepodobne nepoviem.

Nechaj ma dýchať

Vstupom do tínedžerských rokov otváram novú kapitolu svojho života. Chcem viac slobody a nezávislosti.

Viem, že ti na mne záleží a chceš, aby sa mi v živote darilo, ale nemám rád/-a, keď na všetko príliš dohliadaš, kritizuješ ma za to, čo som neurobil/-a, a každá konverzácia smeruje k tomu, čo bolo v škole.

Keď to robíš, chcem rýchlo utiecť a vyhnúť sa ďalšej konverzácii.

Nepýtaj sa ma hneď po príchode zo školy, čo bolo v škole

Jediné, čo príchode zo školy nechcem, je, aby si sa ma hneď pýtala, čo bolo v škole. Keď prídem domov, potrebujem sa na chvíľu zavrieť do izby a zrekapitulovať si svoj deň.

Neber to, prosím, osobne. Neznamená to, že s tebou nechcem hovoriť. V tej chvíli však od teba viac ocením niečo dobré pod zub.

Chcem, aby si sa zaujímala viac o mňa ako o neporiadok v detskej izbe

Viem, že neznášaš neporiadok v mojej detskej izbe. Mať upratanú izbu pre mňa nie je priorita. Neznamená to však, že to, čo vidíš, je štandard mojej budúcej domácnosti.

Viac ocením, keď sa budeš snažiť namiesto kritiky so mnou rozprávať, počúvať ma a snažiť sa mi porozumieť.

Zaujímaj sa o to, čo ma zaujíma

Aj keď ti vadí, že stále hrám videohry alebo/a pozerám videá na Youtube, namiesto kritizovania dnešnej doby plnej technológií sa ma radšej spýtaj, čo je pre mňa na tom zaujímavé alebo čo ma na tom fascinuje.

Nastav mi limity

Potrebujem limity, aj keď sa mi to občas nebude páčiť. Najskôr so mnou o tom hovor a vypočuj ma.

Viac sa dozviete v online kurze Ako vytvárať dohody a viesť tínedžerov k zodpovednosti.

Tvoje ocenenie je pre mňa dôležité

Viem, že moje správanie ti občas dáva priestor na kritiku. Pre mňa je však dôležité, aby si si všimla to, čo už robím, a ocenila ma.

Vďaka, mami. Je pre mňa dôležité, aby si vedela, čo od teba potrebujem.

Tvoj tínedžer

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.