Mamy sú zvyknuté potlačiť samy seba a napĺňať potreby svojej rodiny

Mamy zabezpečujú, aby všetko fungovalo, nikto nebol hladný, všade bol poriadok a celá rodinná bunka fungovala ako švajčiarske hodinky. Majú pocit, že si nemôžu dovoliť na chvíľu zastať, pretože by sa zastavil celý systém a všetko naokolo by prestalo fungovať.

Ste centrom vašej domácnosti. Ak budete spokojné vy, bude spokojná aj vaša rodina. Robte to, čo vás robí šťastnými, všetko ostatné sa o seba postará.

Keď ste nespokojná alebo cítite napätie, na chvíľu sa zastavte a sama seba spýtajte, čo chcete. Nie aké sú potreby iných, ale aké sú vaše potreby. Položte si otázku: „Čo potrebujem spraviť, aby som sa teraz cítila šťastne?”

Jedna moja známa povedala:

„Každý týždeň si chcem dopriať aspoň pol hodinu času a hrať na piane. Milujem hru na klavír. Kým som nemala deti dokázala som pri klavíri presedieť týždenne aj niekoľko hodín.“

„Prečo to viac nerobíš?“ spýtala som sa jej.

“Neviem, ani ma to nenapadlo. Minimálne dvakrát do týždňa som doma sama, mám celý dom pre seba. Myslím, že by som s tým mohla znovu začať.“

Ako ste na tom vy? Čo potrebujete, aby ste sa teraz cítili spokojne? A aký je prvý krok, ktorý preto musíte spraviť?

Možno si potrebujete nájsť viac času. Môžete deťom prideliť určitú rolu, ktorú majú vykonávať. Ak im dáte viacej moci, budú sa vo svojom vnútri cítiť ako malí lídri. Malí šéfovia svojho života. Dajte každému členovi svojej rodiny určitý okruh moci a zoberte si na chvíľu dovolenku.

Niekedy máte pocit, že si to nemôžete dovoliť, že tam musíte byť vždy pre druhých, že celá domácnosť je na vás a bez vás sa jej chod jednoducho zastaví. Občas si však potrebujete zobrať voľno, zmeniť zabehnutý režim a úplne vypnúť. Leto je na to ideálny čas, užite si ho plnými dúškami až do konca a hneď v septembri si nájdite svoju “pol hodinu času na klavír.”

 

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.