Keď je komunikácia so štvornohým miláčikom ľahšia ako s vaším tínedžerom

Komunikovať s niekým znie ako tá najjednoduchšia vec na svete. Dokázali sme to už ako deti.  Aj napriek tomu však väčšina z nás nedokáže vyjadriť, čo skutočne chce.

Čím môžete ako rodičia prispieť k tomu, že s vami budú vaše deti viacej komunikovať?

  • Rozprávajte sa vtedy, keď to vyhovuje obidvom

Ak si to situácia vyžaduje, radšej vypnite televízor alebo pošlite svojho psa, ktorý okolo vás pochoduje pazúrikmi po dlážke, na svoje miesto. Ak niekde máte ísť a chcete to dovtedy všetko vyriešiť, radšej počkajte na menej hektický deň. Rovnako sa žiadny prevratný rozhovor neudeje, ak je váš syn unavený a v duchu premýšľa, ako dlho vám to bude dnes asi tak trvať.

  • Rešpekt

Bavte sa svojim dospievajúcim dieťaťom ako so seberovným. Časy, kedy ste mu mohli niečo prikázať, pretože ste ako rodičia vedeli, čo je pre neho najlepšie, sú už dávno preč. Ak cíti povýšenosť, začne rebelovať.

  • Neustála kritika

Príkazy, neustála kritika alebo sarkazmus väčšinou nevedú k ničomu inému ako k žiadnej komunikácii. Image tínedžerov je priam lákadlom na vaše sarkastické poznámky. Budú však aj dôležitejšie problémy, ktoré si budú vyžadovať vašu pozornosť. Ich image je možno niekedy lepšie nechať tak.

  • Buďte k nim úprimní

Ak sa vaša dcéra spýta, či si môže obliecť vonku šaty, ktoré sa vám zdajú príliš krátke, nehovorte jej nech si oblečie niečo iné, pretože v tomto jej bude zima.

  • Buďte trpezliví

Komunikácia je obojsmerná cesta. To, že sa vám deti nechcú zdôverovať môže byť spôsobené tým, že ich v tom zastavíte skôr, ako stihnú svoj názor dopovedať alebo netolerujete názor, s ktorým nesúhlasíte.

  • Nekonajte, keď ste nahnevaní

Riešenie problémov, keď ste plní emócií ešte nikam neviedlo. Je lepšie povedať, že sa k tomu vrátite neskôr aj keď sa to niekedy môže zdať nemožné.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.