Jednostranné dohody

Každý človek potrebuje lásku a pocit, že niekam patrí, potrebuje tiež určitú dávku slobody a zábavu, ale aj nejaký kúsok moci.

Ak robíme všetko preto, aby sme deťom zobrali všetku moc, a aby nás poslúchali, pretože my sme ich rodičia, zaslúžime si ich rešpekt, sú to raz naše deti a my vieme, čo je pre nich najlepšie, v podstate ideme tak trochu proti prírode. Ideme proti tomu, čo majú v génoch. Všetko toto môže fungovať krátkodobo, ale z dlhodobého hľadiska pre dobrý vzťah to nefunguje.

Keďže pri deťoch máme tú výhodu, že v podstate sme my pánom situácie, ak o niečo žiadame, opakujeme, kričíme, pripomíname a stále sa nedeje, čo chceme, existuje ešte taký úžasný nástroj – tresty. Ak už nevieme ako ďalej, máme všetko právo, ako rodičia, niečo zakázať a vyhrať tak tento boj o moc.

V každom vzťahu, v ktorom vyhráme nasilu, sa nám energia z jednostrannej dohody vráti. Aj keď partnera prinútite ísť na rodinnú návštevu, pritom, aj keby radšej pozeral doma futbal, nebude asi jeho prístup taký, aký by bol, keby tam išiel dobrovoľne. Alebo bude doma prehnane na niečo reagovať.

Energia z každej jednostrannej dohody, po ktorej sa cítime tak dobre, že sa deje presne to, čo chceme, sa nám skôr či neskôr vráti.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.