Aký trest je ten správny

Rodičia sa často pýtajú na tresty.

„Čo ak deti niečo nedodržia, aký ma byť trest? Čo ak sa na niečom dohodneme a nespravia to?“

Predovšetkým, učíme sa vytvárať dohody tak, aby fungovali a nie tak, aby zlyhali.

Táto odpoveď je málokedy dostatočná. Zvyčajne nasleduje niečo v zmysle, že aj bežný život nám prináša tresty.

Áno, ani v dospeláckom živote to nefunguje spôsobom, že niečo nedodržíme a len tak sa nám to prepečie. Ak ideme rýchlo, dostaneme pokutu. Ak nezaplatíme, príde nám upomienka. A presne to, ale v detskom svete je oveľa účinnejšie ako akýkoľvek trest.

Keď sa ma rodičia na workshope naposledy spýtali, či deťom doniesť do školy na tretiu hodinu zošit, ak si ho zabudli doma, odpovedám, že to závisí od situácie. Ak malo dieťa do neskorého večera náročný tréning, potom sa učilo, ráno muselo skôr vstať a zabudlo si zošit, tak asi áno. Ak sa to stáva bežne a volá vám päťdesiatykrát, že nemá zošit, potom by bola moja odpoveď skôr záporná.

Vy ste rodičom a poznáte svoje dieťa najlepšie. Rovnako viete najlepšie vyhodnotiť situáciu, v ktorej sa nachádza. Ja vám hovorím o všeobecných pravidlách a záleží od vás, ako to prispôsobíte tomu, aby to vyhovovalo práve vám a vašej rodine.

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o výchove vašich ratolestí, pozývam vás na workshopy, ktoré sa budú konať v Košiciach, Prešove, Martine, ŽilineBratislave. Ak ste z iných častí Slovenska dávam do pozornosti workshop, ktorý môžete absolvovať priamo od vás doma.

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.