Ako prežiť sviatky s tínedžerom

Vianoce

Keď sa z vášho dieťaťa stane tínedžer, časy, kedy nosil darčeky Ježiško, pečenie vianočných koláčikov a spoločne trávený čas počas prázdnin, môže byť nenávratne preč. Mali by ste nechať svojho tínedžera, nech sa nezúčastňuje týchto aktivít pokiaľ nechce? Nuž, nemusí to byť až tak zlý nápad.

Počas dospievania je nezávislosť pre tínedžerov veľmi dôležitá. To môže byť ešte zreteľnejšie počas prázdnin, a preto dopriať im v tomto období priestor, môže byť vcelku prínosné. Na druhej strane to pre rodičov nemusí byť vôbec jednoduché. Možno rozmýšľate nad tradíciami, ktoré ste s vašimi deťmi mali a uvedomujete si, ako ten čas rýchlo letí. Možno chcete vrátiť to, čo bolo kedysi, zatiaľ čo vaše dospievajúce deti sú viac zamerané na budúcnosť a nemajú záujem spomínať na to, čo už bolo.

Spomaľte vo vianočnom zhone a pozrite si niekoľko užitočných typov, ako Vianoce so svojím tínedžerom nielen prežiť, ale sa z nich aj tešiť:

  • V prvom rade sa rozhodnite, ktoré aktivity sú pre vás dôležité a na ktorých chcete, aby sa váš tínedžer zúčastnil. Zamyslite sa nad tým, čo ako rodina robíte radi, čo je pre vás dôležité a urobte kompromis. Posledné, čo chcete, je tráviť spoločný čas s trucujúcim tínedžerom, z čoho nebude mať pôžitok ani jeden z vás.

Prevracanie očami

  • Nezabúdajte, že tínedžeri sú tiež na dovolenke. Je to ich voľno zo školy a pravdepodobne budú chcieť dlhšie spať, tráviť viac času s kamarátmi alebo sa iba tak povaľovať na gauči.
  • Tešte sa z pekných chvíľ, ktoré spolu prežívate. Ak by ste narazili na tínedžerove emócie, nenechajte sa nimi strhnúť. Myslite na to, že dospievanie netrvá večne a užívajte si špeciálne momenty, ktoré spolu zažívate.

Verím, že tieto sviatky budú pre vás výnimočné a vášmu tínedžerovi sa nepodarí vás len tak ľahko vykoľajiť.

 

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.