Ako tínedžerom uľahčiť nástup do novej školy

Študentka

Zmena školy a nové prostredie môže byť stresujúce. Každý z nás je iný. To, čo je pre niekoho hračkou, môže byť pre iného hrozbou. Ak vaše dieťa patrí do skupiny v druhej časti vety, pravdepodobne máte tendenciu vystrieť ochranné krídla, aby nemuselo trpieť. Bohužiaľ nie vždy sa to dá.

Tu je niekoľko tipov, ako tínedžerom uľahčiť nástup do novej školy:

  • Pred nástupom do školy sa nesnažte rozmýšľať za vášho tínedžera

Nelámte si hlavu nad tým, čo by potreboval. Jednoducho sa ho na to spýtajte:

Čo by ti pomohlo? Čo odo mňa potrebuješ? Akú podporu potrebuješ?

  • Počúvajte čoho sa bojí

Preberte s ním všetky obavy, ktoré má. Ak sa obáva, že sa s ním v prvý školský deň nebude nikto baviť, môže sa napríklad prihovoriť spolužiakom, ktorí sú rovnako tichí. Stáť niekde v kúte a pozerať do telefónu, kým škola skončí možno nie je až tak dobrý nápad.

Preberte s ním všetky možnosti, ktoré má a počúvajte o každej jeho starosti. Pomôžte mu nájsť svoje vlastné riešenia a dajte mu povzbudenie a dôveru, že to zvládne.

  • Rozprávajte sa o jeho predchádzajúcich úspechoch a o tom, čo môže urobiť, aby na nich staval 

Zdravá sebadôvera mu pomôže mať pri sebe okruh kamarátov, ktorí mu vyhovujú alebo povedať komfortne nie, ak s niečím nesúhlasí.

  • Pomôžte mu nájsť jeho jedinečné schopnosti a vlastnosti

V čom sú jeho prednosti? Uvedomením si svojich silných stránok sa bude v novom prostredí a aj v živote cítiť spokojne a prirodzene.

Ak kontakty s inými nadväzuje ťažšie, povzbuďte ho, ak chce pozvať kamarátov domov alebo mu to sami navrhnite. Školské aktivity a rôzne krúžky sú tiež dobrý spôsob ako si nájsť kamarátov.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.