Akej chyby sa dopúšťajú rodičia?

Väčšina rodičov chce, aby sa ich deti vydali na úspešnú dráhu, niečo v živote dokázali a mohli byť na nich pyšní. Neraz tak v domnení toho najlepšieho občas pomôžu alebo niečo vybavia. Kde sú však zdravé hranice rodičovskej pomoci?

Už dávnejšie som videla na sociálnych sieťach video, ktoré mi silno utkvelo v pamäti. Rozprávkovo zasneženou krajinou v ňom bok po boku kráčali ľadová medvedica a jej malé. Také malé biele nemotorné klbko, ktoré by si každá ľudská mama chcela pomojkať a najradšej by ho do tej zimy ani nepustila. Zima však nebola problém. Mama s mláďaťom mali pred sebou veľký strmý kopec, po ktorom sa bolo treba vyšplhať. Začali spolu stúpať, postupne sa však ukazovala obratnosť a skúsenosti medvedice, ktorá začala stúpať rýchlejšie a medvieďa začínalo čoraz viacej zaostávať. Usilovne sa snažilo napodobňovať svoju mamu a vyliezť hore. Tej netrvalo príliš dlho, kým strmý kopec zdolala a sledovala z neho svoje mláďa, ktoré z posledných síl bojovalo so šmýkajúcim sa snehom na strmom svahu. Keď už bolo takmer na vrchole, šmyklo sa a letelo dole niekoľko metrov. V tomto momente som na chvíľu prestala dýchať a čakala, že mu medvedica pomôže. Mýlila som sa. Pokojne sedela na vrchu a vytrvalo čakala ďalej. Vedela, že mu nič nehrozí. Medvieďa sa otriaslo a pomaličky začalo stúpať znovu. Ešte sa párkrát zošmyklo, kým sa mu podarilo zdolať kopec a stretlo sa so svojou medveďou mamou, aby spoločne pokračovali v ceste.

Isto mi dáte za pravdu, že máloktorá ľudská mama by niečo také vydržala. Väčšina mám, s ktorými sa stretávam, by mláďa na ten kopec radšej vyniesla. Mnohí rodičia chcú, aby sa ich dcéra či syn vzorne učili, išli na dobrú školu alebo vynikali v športe, a tak ich tlačia do učenia. Za takmer dospelé deti riešia nedorozumenia s učiteľmi a zháňajú im body, ktoré by im pomohli dostať sa na lepšiu školu. Vzdelanie je veľmi dôležité a rozdiely v úrovni škôl sú obrovské. Dobrý prospech sa môže neraz vyplatiť a pomôcť k úspešnejšej škole.

Avšak, v snahe „nejako ich tam dostať“ rodičia zabúdajú na jednu dôležitú vec, že deti si potrebujú v sebe vybudovať priebojnosť, nasadenie, odolnosť.

V tínedžerskom veku už deti rozmýšľajú komplexnejšie. Rodičia za nich nemusia všetko vyriešiť. Podporiť ich môžu pomocou pár jednoduchých otázok a prejdú tak z role záchrancu do role kouča. Budujú tým v nich sebavedomie a pocit, že to zvládnu samy. „Čo by ti pomohlo?“ je základná otázka, ktorá by nemala chýbať v repertoári žiadneho rodiča. V situáciách, kedy stagnujú môže miesto nátlaku pomôcť: „Čo si myslíš, že je najväčšia prekážka, ktorej čelíš?“ alebo, keď sa niečoho boja: „Čo najhoršie sa ti môže stať?“ Rozlúsknuť, čoho sa boja alebo prečo stagnujú, im pomôže viac ako dobre mienené už po niekoľkýkrát opakované rady.

Ak vás táto téma zaujala, príďte na workshop, Ako vychovať úspešné dieťa, ktorý bude:

  • Banská Bystrica: 3. júna 2019 od 17.00 – 20.00 hod
  • Levoča: 4. júna 2019 od 17.00 – 20.00 hod

Viac informácií o workshopoch nájdete v záložke Programy, keď stránku zrolujete úplne dole, alebo kliknete na Skupinový program pre rodičov.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.