6 spôsobov, ako sa zblížiť so svojím tínedžerom

„Niekedy za mnou prišiel, objal ma a povedal, že ma má rád. Teraz, keď sa niečo spýtam, odbije ma jednoslovnou odpoveďou, zoberie rýchlo niečo z chladničky a beží späť do svojej izby. Je tam celé dni zavretý, hrá sa na počítači alebo pozerá priblblé videá na Youtube,“ počúvam často od mám dospievajúcich tínedžerov.

Časy, kedy sa k vám váš drobec pritúlil, sú už nenávratne preč a vy sa možno cítite zahanbene, že sa cez to neviete preniesť. Pre rodiča je to obrovská zmena, ktorá môže byť veľmi bolestivá.

Nemusíte sa však tomu iba prizerať. Ponúkam vám hneď niekoľko tipov, ktoré stoja za vyskúšanie:

1. Doprajte mu priestor

Toto je najdôležitejšie pravidlo. Váš tínedžer vás stále potrebuje, ale zároveň sa snaží odpútať, aby ukázal svoju nezávislosť. Aj keď je to bolestivé, je to presne to, čo by počas puberty mal robiť, aby z neho vyrástol sebestačný mladý človek.

2. Snažte sa mu porozumieť

Buďte tam pre neho a iba počúvajte. Snažte sa vžiť do jeho pocitov a uznať ich.

Svoje porozumenie vyjadrite napríklad iba jednoduchým: Hmmm.

3. Prejavte o neho záujem

Pýtajte sa na to, čo ho zaujíma:

Aká je tvoja obľúbená skupina? Pustíš mi od nich niečo?

Alebo prejavte záujem o jeho deň:

Čo ťa dnes v škole nahnevalo?

A potom rozvite diskusiu slovami: Povedz mi o tom viac.

Mama a syn

4. Robte veci spolu

Pre rodičov tínedžerov je tento bod určite obrovská výzva. Váš tínedžer však stále ocení, keď ho zaveziete na tréning, vyzdvihnete z hodiny hrania na gitare alebo zoberiete k barbierovi.

Rovnako tak môže pomôcť aj on vám napríklad s nákupom.

5. Dovoľte mu ukázať jeho schopnosti

Dovoľte, nech vám pomôže s niečím na počítači alebo s pripojením počítača na wifi.

Pýtajte si od neho radu v oblasti, ktorá ho zaujíma a je v nej dobrý.

6. Staňte sa na chvíľu tínedžerom

Pozrite si s ním video na Youtube, ktoré ho zaujíma. Vypočujte si jeho obľúbenú kapelu, pozrite si seriál alebo sa dokonca so záujmom spýtajte, o čo vlastne ide vo videohre, ktorú teraz hráva.

A čo je ešte dôležitejšie, určite príde za vami, keď to tak bude cítiť a bude vedieť, že ho nebudete kritizovať, prosiť, uháňať alebo mu dávať nevyžiadané rady a lekcie. Pamätajte, že navždy budete jeho mama, ktorú ľúbi, a to aj napriek tomu, že sa váš vzťah zmenil a už nie je tým rozkošným malým neposedným chlapcom, ktorý vám dal bez okolkov pusu a objal vás.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.