Začínajte školu neskôr, aby tínedžeri mohli dlhšie spať, tvrdia švédski vedci

Podľa webovej stránky švédskeho denníka The Local, by švédski tínedžeri mali mať možnosť spať ráno dlhšie a začínať školu neskôr.

Školy začínajú zvyčajne okolo ôsmej, čo je prispôsobené skôr potrebám dospelých ako študentov. Tí vyžadujú až 9 hodín spánku.

„Tínedžeri majú väčšiu potrebu spať dlhšie, pretože ich denný biologický rytmus môže byť niekedy v nepomere až o tri hodiny. Inými slovami, nezaspia o desiatej večer, aj keď si idú ľahnúť, dokonca ani pred polnocou alebo neskôr. Aby netrpeli chronickým nedostatkom spánku a nemali zničený celý deň, musia spať dlhšie ráno,“ povedal pre The Local, Hans Teke, doktorand v odbore vzdelávania na Lundskej univerzite.

„Jednu z najznámejších štúdií robili na Univerzite v Minnesote v roku 2014 a zúčastnilo sa jej 9 000 žiakov. Ukázala, že deti strednej školy, ktoré mali dovolené spať o 50 minút dlhšie, mali lepšiu dochádzku a známky, boli energickejšie a zdravšie a začali znižovať príjem kofeínu.“

„Aby to malo skutočný účinok, musí im byť umožnené spať najmenej o hodinu a pol dlhšie, inými slovami by mali začínať školu najskôr o 9.30 hod. Ak to nie je možné, mala by prvá hodina začínať aspoň o 9.00 hod,“ vysvetlil Teke.

Niekoľko škôl vo Švédsku už túto zmenu vyskúšalo. (www.thelocal.se)

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.