3 tipy pre zdravú výchovu

Každé dieťa je jedinečné a neexistuje jednotný manuál, ktorý všetko vyrieši. Existujú však všeobecné pravidlá, ktoré môžu pomôcť k samostatnosti a zodpovednosti.

Tu sú tri základné pravidlá, ktoré môžu pomôcť pri výchove k  zodpovedným a samostatným deťom.

  1. Nesnažte sa odpratať každý balvan, ktorý sa deťom priplietol do cesty

Zlá známka. Zmeškaná prvá hodina. Neúspech v športe. Čokoľvek to je, rodičia nechcú, aby ich deti prežili neúspech. Snažia sa ich ochrániť a niekedy robia skutočne šialené veci. Chcú vychovať samostané a zodpovedné deti, ale neustále za nich všetko riešia.

Ak v niečom zlyhali, dajme im priestor vysporiadať sa s následkami. Každá príčina má svoj následok. Zlyhanie na teste ešte neznamená, že je ich kariéra zničená. Nerobme z toho celosvetovú pohromu. Vedieť sa vysporiadať so zlyhaním a ťažkými situáciami budú ešte v živote potrebovať.

  1. Nastavte hranice

Deti by mali mať zdravé hranice, v rámci ktorých môžu byť sami sebou. Ak sa dohodneme na nejakých pravidlách, mali by sme ako rodičia dbať na ich dodržiavaní.

  1. Chváľte úprimne

Oceniť deti za niečo, čo urobili alebo za úsile, ktoré prejavili je veľmi dôležité. Chváliť ich neustále za všetko, nie až tak veľmi. Najmä v americkej kultúre vidíme, ako rodičia a učitelia deti za všetko neprestajne chvália.

Skvelá práca. Si veľmi inteligentný. Si tak bystrý.

Chvály sa hrnú z každej strany. Nie vždy sú úprimné a nie vždy odrážajú skutočnosť.

Tento prístup narazí na problém pravdepodobne hneď vtedy, keď po prvý raz zažijú zlyhanie. Ak ich rodičia a učitelia nepretržite chvália, nedokážu sa neskôr vysporiadať so zlyhaním.

Ak ich chválime za niečo konkrétne a myslíme to úprimne, môže to byť naopak veľmi prospešné. Oceňte ich za ich prístup alebo za dobre vykonanú prácu. Ak hrá vaša dcéra volejbal a vy ste na jej zápase, lepšie ako povedať, že bola skvelá, iba preto, aby ste ju motivovali do ďalších zápasov, je vyzdvihnúť jej spoluprácu s ostatnými hráčmi.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.