Domáce vyučovanie pre tínedžerov počas koronavírusu

Tínedžerka s laptopom_rodinnycoaching.sk

Keďže šírenie koronavírusu viedlo k predĺženiu zavretia škôl, mnohí rodičia sa zamýšľajú, ako sa v budúcnosti odzrkadlí domáce vzdelávanie na výsledkoch ich tínedžerov. So zavretím škôl prišli aj o sociálny život, ktorý bol s pobytom v škole spojený. Rovnako sú ukrátení o fyzickú aktivitu. Ako sa s tým vyrovnať?

Buďte vzorom režimu a disciplíny

Režim a disciplína sú teraz oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Ak pracujete počas týchto dní z domu alebo ste doma, pretože je vaša práca zatvorená, mali by ste byť pre svojich tínedžerov vzorom. Všetci ráno zavčasu vstaňte, umyte sa, oblečte sa a vychystajte sa tak, ako keby ste išli do práce a vaše deti do školy.

Majte doma plán

Bez ohľadu na vek detí je dôležité mať denný plán. Doma nezvoní na konci hodiny zvonček a nikto vašim tínedžerom nehovorí, čo bude nasledovať ďalej.

Vedieť si naplánovať svoj čas a dodržať plán sú veľmi cenné životné zručnosti, ktoré sa môžu deti naučiť, kým sú školy zatvorené.

Dr. Michael Rich, riaditeľ Centra pre médiá a zdravie detí z Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity, povedal: „Vidím to pre deti ako príležitosť, aby sa naučili viac riadiť samy seba.“

Počas zatvorenia škôl, ktoré môže trvať dlhšie, je dôležité, aby sa proces vzdelávania nezastavil. Preto je nevyhnutné mať denný plán.

Pomôcť môžu moderné technológie

Ak sú vaše deti zručnejšie v angličtine, môžu im vo výučbe pomôcť Outschool.com alebo KhanAcademy.org.

Ak je to bezpečné, mali by tráviť nejaký čas vonku, ale ak to bezpečné nie je, takisto je dôležité, aby boli aktívne. Môže na to poslúžiť stránka GoNoodle.com, ktorá poskytuje cvičenie pre deti a tínedžerov na doma. Je to veľmi vydarená stránka, podľa ktorej môžu tancovať, hýbať sa a baviť.

Staršie tínedžerky môže osloviť aj cvičenie jogy online. V aktuálnej situácii ponúka jogu online, ako aj iné druhy cvičenia viacero inštruktorov.

Podporte ich, aby boli sociálni

Chcú, ale nemôžu byť so svojimi vrstovníkmi. Aj tu môžu pomôcť moderné technológie. Najbezpečnejší a pre rodičov najprijateľnejší spôsob, ako môžu byť ich ratolesti v spojení so svojimi kamarátmi, je Skype alebo FaceTime.

Aj napriek tomu, že toto obdobie nie je jednoduché, určite každého z nás naučí niečo nové alebo zmení náš pohľad. Aj keď sa to teraz tak nejaví, v niečom nás táto skúsenosť môže pozitívne ovplyvniť. Dôležité je vydržať a zamerať svoju pozornosť na veci, ktoré vieme ovplyvniť.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2020/03/12/well/family/coronavirus-school-closings-homeschooling-tweens-teens.html

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí v puberte. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a tínedžermi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.