Urobiť krok späť môže byť to najlepšie riešenie

Je tu Veľká noc a ja nepoznám človeka, ktorý by z toho nemal radosť. Zastavilo sa vstávanie, stresy v práci, škola a celý kolotoč nahradilo voľno. Spoločnosť počítača, s ktorým trávi väčšina z nás slušnú časť pracovného dňa, vystriedal čas s rodinou. A nielen s tou, ktorej každé ráno robíme raňajky, ale aj so všetkými babkami, dedkami, strýčkami a tetami.

Ešte bolo treba nakúpiť a napiecť a tak mám pocit, že z jedného kolotoča vlietli všetky mamy hneď do ďalšieho a nevydýchli si, až kým okná nežiarili čistotou a dvere na chladničke sa nedali zavrieť.

Ak to tak máte, že na sviatky musí byť všetko dokonale pripravené, dobrá správa je, že nemusí. Ak ste zo skupinky žien, ktorá sa tejto predstavy vzdať nevie, nechce alebo nedokáže, v určitom bode už vypnite a vyložte nohy na stôl.

Niekedy je to dokonca to najlepšie, čo môžete urobiť. Urobiť krok späť nemusí znamenať pád, ale naopak posun vpred. Práve vtedy, dávate priestor niekomu inému urobiť krok vpred napríklad tak, ako to urobila jedna mamina, ktorá bola na mojom workshope.

Kým niektoré mamy strážia svoje deti, aby mali úlohy vždy napísané, aby na niečo nezabudli, aby urobili to a tamto, táto mamina to nechala na svojho syna. Nenapísal si úlohu, išiel do školy bez nej. A tam už musel prevziať zodpovednosť sám za seba. Musel vysvetliť  pani učiteľke, prečo si úlohu nenapísal a dohodnúť sa s ňou, ako to môže vyriešiť. Domov prišiel s poznámkou, ale po celom incidente v škole, to bolo ľúto predovšetkým jemu. Keď vysvetľoval svojmu otcovi, prečo dostal poznámku, nepovedal, že mu mama neskontrolovala úlohy. Povedal, že si ich nespravil. Malý chlapček prevzal zodpovednosť za svoje veci.

Zostať v tejto roli, nie je pre rodičov vôbec jednoduché. Namiesto pripomínania ich však učíte prevziať zodpovednosť za svoje úlohy. Tiež sa naučia, že ak svoje povinnosti nesplnia, musia znášať dôsledky, ktoré z toho vyplývajú. Ak sa deťom niečo nepodarí, ste stále nablízku. Neskôr môžu byť dôsledky väčšie a pády ťažšie. Nebojte sa preto urobiť krok späť, pretože niekedy práve to, môže byť najlepšie riešenie.

Viac o krokoch späť sa môžete dozvedieť  aj v mojej e-knihe, Ako zvládnuť tínedžera. Najbližšie dni sa na mojej facebookovej stránke objaví SÚŤAŽ o e-knihu. Ak vás to zaujíma, nezabudnite sledovať facebook 😉

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.