[4. ČASŤ] 7 princípov, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah

Tínedžerka v aute

Posledné 2 princípy, ako koučovať svojho tínedžera a vybudovať si s ním dobrý vzťah sú:

  • zodpovednosť
  • samostatnosť

6. Zodpovednosť

Zodpovednosť by mala prislúchať veku a schopnostiam tínedžerov. Ak im zveríme úlohy, v podstate ich robíme zodpovednými za tieto úlohy.

Pri jednej mojej klientke, kde bolo cieľom preniesť viac zodpovednosti na dcéru a odbremeniť mamu aspoň trošku od chodu celej domácnosti, to fungovalo tak, že keď bolo treba niečo spraviť, mama dala príkaz a dcéra ho mala nasledovať. To bol, ale ten lepší prípad, pretože vo väčšine času si robila všetko sama.

Zaneprázdnená mama

Po tom, ako sme sa naučili vytvárať dohody a preniesť zodpovednosť za niektoré domáce práce na dcéru, robila ich. Boli to jej úlohy a jej zodpovednosť. Namiesto pokynov totiž dostala dôveru, že bude na svoje povinnosti myslieť a zvládne ich.

Čo chcem týmto celým povedať je, že ak tínedžerom zveríte nejakú úlohu, za splnenie ktorej budú zodpovedať, učíte ich tým samostatnosti a zodpovednosti.

7. Samostatnosť

Každá sloboda má svoje mantinely. Nemôžeme si robiť úplne, čo chceme. Ani dospelácka sloboda nie je bezhraničná a ak si robíme, čo chceme a nepozeráme pritom ani doprava, ani doľava, tak potom musíme platiť za následky, ktoré z toho vyplynuli. A takto nejako by to malo vyzerať aj v prístupe, k tínedžerovi.

Ak si chce požičať od rodičov auto, neznamená to iba, že ho potom nepoškodené vráti. Znamená to, že dotankuje benzín a tiež to môže znamenať, že ho raz za čas umyje, alebo sa bude nejako podieľať na jeho údržbe. To je sloboda v pravom slova zmysle.

Ale aby samostatnosť nedopadla úplne katastrofálne, predchádza jej zodpovednosť. Až potom môže prísť samostatnosť. Preto jednotlivé princípy, o ktorých som písala, majú svoju postupnosť, nadväzujú na seba. Čiže tak, ako by bolo fajn, aby bol tínedžer zodpovedný ešte predtým, ako mu dáme slobodu, tak ani spoluprácu a zodpovednosť nevieme budovať bez toho, aby tam bol vzájomný rešpekt, porozumenie, ocenenie a podpora.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU

Stlačením tlačidla "Stiahnuť zadarmo", súhlasíte s tým, že vám pošlem na vložený email e-knihu 4 kroky, ako zmeniť boj s vašimi deťmi na spoluprácu a ďalej vám budem posielať len emaily s rovnakou alebo príbuznou tematikou - teda zaujímavým obsahom z oblasti výchovy detí v predtínedžerskom a tínedžerskom veku. Pre získanie ešte potvrďte overenie emailu, ktorý vám bude do schránky ihneď odoslaný. Na emaily sa môžete tešiť spravidla 1x za 14 dní. Ak narazím na zaujímavú tvorbu niekoho ďalšieho, rada dám o jeho práci vedieť. Pokiaľ už nebudete chcieť email newslettre ďalej dostávať, kedykoľvek sa môžete odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani. Viac o našich zásadách spracovania osobných údajov nájdete tu.