4 rady, ako spolupracovať so svojím bývalým manželom (manželkou) pri výchove detí

Aj po rokoch cítite voči svojmu bývalému partnerovi nenávisť alebo hnev. Neviete spolupracovať pri výchove detí alebo máte pocit, že váš ex-partner deti manipuluje a vzájomne sa s nimi odcudzujete. Nech je váš hnev akokoľvek silný a rany hlboké, pocity frustrácie a nenávisti vašu situáciu nezmenia.

Zatiaľ, čo dospelí trpia, skutočná tragédia nastane, ak vzájomný hnev bráni rodičom dať deti a ich potreby na prvé miesto. Tie sa ocitajú uprostred nevyriešeného hnevu svojich rodičov. Pre deti je to zdrvujúce. Ľúbia rodičov a pre obidvoch je v ich srdci dostatok miesta.

Ako vzájomne spolupracovať, ak vám pri každej reakcii ex-partnera stúpa tlak, buble krv a máte pocit, že trhanie zubov vám spôsobuje menšiu bolesť?

4 rady, ktoré vám pomôžu k vzájomnej spolupráci:

  1. Reagujte bez emócii

Nie je to jednoduché, ale akékoľvek prejavy emócií k ničomu nevedú. Ak vám pošle správu, v ktorej vám niečo vyčíta, reagujte iba na otázky týkajúce sa detí.

…čakal(a) som, že sa mi ozveš a dáš mi vedieť, o koľkej si prídeš po deti…

… po deti si prídem zajtra o 14.00…

  1. Správajte sa s rešpektom

Pravdepodobne to dokážete v akomkoľvek vzťahu, ale nerozumiete, prečo by ste sa mali správať s rešpektom pri vašom ex-partnerovi. Pretože to, čo dávate dostávate späť a s rešpektom bude vaša spolupráca jednoduchšia. Komunikácia s rešpektom, akú by ste použili v práci, vám môže pomôcť k lepšej spolupráci.

  1. Nezaťahujte do svojich konfliktov deti

Deti by nemali byť súčasťou vašich hádok. Vaše rozdiely názorov je konverzácia, ktorá by mala zostať medzi dospelými.

  1. Nehovorte pred svojimi deťmi o rodičovi, ktorý nie je prítomný v zlom

Sú momenty, v ktorých to môže byť väčšia výzva ako sa zdá. Ničí vám život, rozumiem tomu. Ak však o partnerovi hovoríte v zlom, vytvárate o ňom obraz, ako ho budú vnímať vaše deti. Názor na neho, nie je viac ich názor, ale váš názor.

Oco po nás stále kričí.

Pravdepodobne si to budú všímať viac, ak tak o svojom bývalom partnerovi hovoríte doma. Ak máte v sebe nenávisť, choďte behať, dajte svoj hnev na papier a potom to spáľte, zdôverte sa niekomu alebo vyhľadajte odbornú pomoc.

V ideálnom scenári, kde funguje starostlivosť bývalých partnerov o dieťa ukážkovo, rodičia vedia, že sú pre deti obidvaja dôležití a rovnako aj ich prítomnosť. Usilujú sa o spoluprácu a riešia svoje problémy bez toho, aby do nich zaťahovali deti. Snažia sa o rodičovi, ktorý nie je prítomný nehovoriť v zlom, aj keď často prichádza pokušenie.

Petra Hampl je certifikovaná rodinná koučka. Pracuje s rodičmi detí. Zaoberá sa posilnením a zlepšením vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Pri svojej práci rieši otázky, ako si u detí získať rešpekt a úctu, vymeniť hádky za spoluprácu a lepšie svojim deťom rozumieť.

Stiahnite si ebook zadarmo:

4 KROKY, AKO ZMENIŤ BOJ S VAŠIMI DEŤMI NA SPOLUPRÁCU